Kesällä traagisessa vuorikiipeilyonnettomuudessa kuollut Laura Dahlmeier teki huikean uran ampumahiihtourallaan.

Nuorena urheilu-uransa lopettanut Dahlmeier nappasi vain 23 vuoden iässä peräti viisi MM-kultaa ja yhden MM-hopean vuoden 2017 Hochfilzenin kisoissa.

Saksassa on nyt julkaistu Bock auf Biathlon -niminen kirja, jonka on kirjoittanut Taufig Khalil. Siinä tehdään uusia paljastuksia noista kahdeksan vuoden takaisista tapahtumista.

Dahlmeier kertoi aiemmin tänä vuonna kirjaa varten tehdyissä haastatteluissa, että kaikki Saksan maajoukkueen työntekijät eivät halunneet, että hän kilpaile yhteislähtökilpailussa terveydellisten syiden vuoksi. Ihmisiä huoletti se, miten Dahlmeier romahti maaliviivalle normaalimatkan kisan ja viestin jälkeen.

Dahlmeierin viesti oli kuitenkin selvä. Hän halusi kilpailla.

– Harrastan vuorikiipeilyä. Kukaan ei tunne kehoani paremmin kuin minä itse. Voin luottaa kehooni ja tiedän, milloin on aika sanoa ”nyt riittää”. Muuten en voisi koskaan kiivetä vuorille, pienetkin virheet voivat siellä saada aivan toisenlaiset seuraukset, kertoi nainen kirjan mukaan.

– Tunnen oloni todella hyväksi, lupaan että kaikki on kunnossa ja että voitte luottaa minuun sataprosenttisesti. Otan riskin – antakaa minun lähteä. Minä teen työni, selvitti Dahlmeier.

Ratkaisu kannatti ja toi siis naiselle MM-kullan. Kaisa Mäkäräinen oli kilpailun kolmas.

LUE MYÖS