Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
Ampumahiihdon maailmancup päättyi Östersundissa takaa-ajoihin. Naisten takaa-ajon voitti Itävallan Lisa Hauser. Suvi Minkkinen johti pitkään, mutta ampui viimeisen pystypaikan viimeisen laukauksen ohi ja taipui lopun hiihtopätkällä. Ruotsin Anna Magnusson oli kolmas. Inka Hämäläinen oli 22:s.
– Olen tosi ylpeä, miten pystyin kisan rakentamaan ja pysymään omassa kuplassani. Pienen pieni hermolipsahdus lopussa, mutta kolme ammuntaa puhtaasti. Uusi tilanne itsellenikin lähteä keulasta takaa-ajoon ja ampua kaikki ammunnat ykköspaikalta. Uskon olevani taas astetta vahvempi urheilijana, kun pääsin kokemaan tuollaisen tilanteen.
– Suoritus pysyi kasassa loppuun asti ja Hauser vaan oli vahvempi lopussa. Kaikkeni annoin ja kilpailu oli ehjä, minkä vuoksi en voi olla pettynyt, vaikka hieman ärsyttääkin. Täällä vain kaiken täytyy loksahtaa kohdalleen ylipäänsä noustakseen podiumille, Minkkinen kommentoi Ampumahiihtoliiton tiedotteella.
Hauser oli liikuttunut kansainvälisen ampumahiihtoliiton IBU:n haastattelussa.
– Viime vuodet ovat olleet minulle hieman vaikeita. Minulla on henkilökohtaisia voittoja eri kilpailumuodoista paitsi takaa-ajaosta. Tämä oli yksi urani suurista tavoitteista, voittaa myös takaa-ajokisa. Tänään se toteutui. Neljä nolla-ammuntaa. Se oli melkein täydellinen kilpailu minulta. Olen todella iloinen. En oikeasti voi uskoa sitä, huhkui Hauser.
Haastattelija tiedusteli sitten Hauserilta, kuuliko hän Minkkisen ampuneen ohi viimeisellä pystypaikalla.
– Kuulin sen yleisöltä, mutta yritin keskittyä itseeni, omiin tauluihini. En katsonut hänen tauluihinsa, vaan kuulin reaktion katsomosta. Yritin vain keskittyä siihen, että mustat taulut muuttuvat valkoisiksi. Tänään se onnistui.
Hauser ällisteli itsekin, miten hän pystyi lopussa ohittamaan Minkkisen.
– Aluksi ajattelin, etten pysty saavuttamaan häntä, mutta jollain tavalla ero pieneni koko ajan. Yritin puskea loppuun asti. En tiennyt, tarvitsenko loppukirin vai en, mutta onnistuin tekemään sen jo vesitornin kohdalla. Olen todella onnellinen ja pystyin nauttimaan maalista, fiilisteli Hauser.
Ranskan Quentin Fillon-Maillet voitti miesten kilpailun. Suomen ainoa edustaja Tero Seppälä oli 44:s.
LUE MYÖS
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- IL: Viikko EM-kisoihin – Krista Tervon ympärillä pyörii nyt huolestuttava huhu
- 15-vuotias ihmelapsi häikäisi Mikkelissä – kaksi kultaa ja hurja ennätys samana päivänä
- Suomen hiihtopari karkasi lappiin – yhteiskuvat ihastuttavat
- Suomalainen maailmanennätysnainen antoi kovan näytön – kilpailijat jäivät kauas taakse
- Keihästähti näytti harvinaisen vilauksen kotiarjesta – ”Uusi pomo kotona”
- Emma Tainio paljasti yllättävän faktan EM-valinnasta – ”Miksi ihmeessä?”
- Ruotsin supertähti julkaisi suuren uutisen – sormukset paljastivat kaiken
- Amanda Kotaja oli hiuskarvan päässä maailmanennätyksestä – uskomaton suoritus Espoossa
- Saara Keskitalolta suora arvio vaikeasta tilanteesta – katse tiukasti EM-kisoissa
- EM-kisojen alla kova näyttö – Nooralotta Neziri teki sen viimein
- Keihästähti näytti harvinaisen vilauksen kotiarjesta – ”Uusi pomo kotona”
- Emma Tainio paljasti yllättävän faktan EM-valinnasta – ”Miksi ihmeessä?”
- Saga Vanninen jätti Suomen taakseen – näin hän viettää taukoaan
- Oliver Helanderin kilpakumppani kiskaisi hirmukaaren – finaalissa nähtiin hurja taso
- Suomalainen maailmanennätysnainen antoi kovan näytön – kilpailijat jäivät kauas taakse
- Suomalaisjuoksija murtui EM-pettymyksen jälkeen – suorat sanat rankasta kesästä
- EM-kisojen alla kova näyttö – Nooralotta Neziri teki sen viimein
- Suomalaisjuoksijan koskettava tilitys pysäyttää – ”Mun elämästä on hävinnyt koko perusturva”
- Maailman ykköstähti heitti kovan väitteen – suomalaisrata on koko maailman paras
- Ruotsin supertähti julkaisi suuren uutisen – sormukset paljastivat kaiken