Romahduksen jälkeen: Suvi Minkkinen veti johtopäätöksiään
Ampumahiihdon maailmancup päättyi Ranskan Annecyn osalta yhteislähtöihin. Miesten yhteislähdön voitti Italian Tommaso Giacomel ja naisten ykkönen oli Norjan Maren Kirkeeide.
Tero Seppälä sijoittui miesten kilpailun 18:nneksi ja Olli Hiidensalo oli 28:s. Naisissa Suvi Minkkinen sijoittui yhteislähdön 24:nneksi.
– Kohtuullisen hyvä suoritus tänään. Kaksi sakkoa yhdeltä paikalta vähän harmittaa. Kolme paikkaa silti nollille ja kokonaisuutena parempaa ampumista kuin aiemmissa neljän paikan kisoissa. Hiihto tuntui ihan hyvältä. Koin sauvarikon ensimmäisellä hiihtokierroksella, minkä seurauksena tipuin joukosta. Siitä kesti hetki toipua viimeisille hiihtokierroksille. Voin olla kuitenkin ihan tyytyväinen loppusijoitukseen. Tästä voi jatkaa hyvillä mielin joulutauolle, Seppälä kommentoi Ampumahiihtoliiton tiedotteella.
Minkkinen oli ymmärrettävästi varsin pettynyt.
– Se oli tasapaksu suoritus, mikä ei ole katastrofi muttei sillä täällä pärjää. Hiihto tuntui jaksavalta mutta tänään ei pystytty tuon parempaan. Ärsyttää tietysti.
– Östersund oli unelmastartti ensimmäiselle trimesterille. Tietysti oli mukava, kun pystyin vielä täälläkin nousemaan palkintokorokkeelle. Hyviä kisoja ja mukaan toki mahtui pari huonompaankin, mikä on ampumahiihtoa. Hyvä nähdä itse, mihin on mahdollisuudet. Fyysinen vire ei ollut tähän loppuun ihan yhtä hyvä kuin Östersundissa, mutta siihen varmasti vaikutti alkuviikon ruokamyrkytys. Seitsemän viikkoa olympialaisiin ja nälkäisenä lähden pienelle harjoitustauolle, sanaili Minkkinen tiedotteella.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ruotsin hiihtotähdeltä raju avautuminen
- Olli Hiidensalolta lähes täydellinen suoritus olympialaisissa
- Ylen asiantuntijalta suorat sanat Lauri Vuorisesta
- Törkytekstiä! Fani hyökkäsi Jasmi Joensuun kimppuun – hiihtotähden reaktio ei jätä kylmäksi
- Raju syytös: Hiihtolegendalta täystyrmäys Iivo Niskaselle
- Jasmi Joensuu murtui – ”Ei jumalauta”
- Jättipettymys – Jasmi Joensuu ulkona!
- IL: Ylellä kävi nolo olympiamoka: ”Korjaamme ensi tilassa”
- Suomen hiihtomies floppasi pahasti – nyt tuli karu paljastus
- Kimi Räikkönen ja Marcus Grönholm – Suomen olympiatähdeltä yllättävä mökkitarina esikuvastaan IL:lle
- Riitta-Liisa Lassila olympialaisissa: etsii treffiseuraa
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Lauri Vuorinen ja Johanna Matintalo paljastivat IL:lle: suhteessa iso käänne!
- Lindsey Vonn: shokkitieto!
- Lindsey Vonn rikkoi nyt hiljaisuuden
- Törkytekstiä! Fani hyökkäsi Jasmi Joensuun kimppuun – hiihtotähden reaktio ei jätä kylmäksi
- Aleksi Valavuori lyttäsi Iivo Niskasen toiminnan: ”Sopii yhtä hyvin kuin Vilma Nissinen Vantaalle”
- Näkökulma: Iivo Niskanen sumutti koko hiihtokansaa – viideltä kympiltä odotettavissa jättipaukkua
- Jasmi Joensuu murtui – ”Ei jumalauta”
- Suru-uutinen: Suomen vanhin olympiaurheilija kuoli 100-vuotiaana