Valmennukselta tiukka viesti Suvi Minkkiselle
Ampumahiihdon maailmancupin viikonloppu Ranskan Annecyssa käynnistyi naisten pikakilpailulla. Ruotsin Hanna Öberg, Ranskan Lou Jeanmonnot oli ja Italian Dorothea Wierer kolmas.
Nollat ampunut Suvi Minkkinen taisteli kilpailun kuudenneksi. Muista suomalaisista Venla Lehtonen oli naisten pikakisan 42:s. Sonja Leinamo sijoittui 69:nneksi Inka Hämäläinen oli kilpailun 80:s
Minkkisen valmistautuminen kisaan oli vaikea. Hän kärsi nimittäin alkuviikon aikana ruokamyrkytyksen oireista.
– Alkuviikolla oli haasteita, kun tiistaina jouduin jättämään harjoituksen kesken ja keskiviikkona palauduin ruokamyrkytyksen oireista. Se ei ollut uusi tilanne, sillä se on hyvin tavallista reissuelämässä. Tiedostin, että olen aiemminkin pystynyt samoista lähtökohdista tekemään hyviä vetoja. Sain valmennuksesta muistutuksen ladun varressa, että täytyy malttaa alkuun. Ainoita kertoja, kun siinä onnistuin tällä radalla ja rakensin kilpailun fiksusti.
– Viimeisellä kierroksella yritin vähän kuunnella kroppaa ja säädin hiihtovauhtia sen mukaan. Siinä oli Hanna Öberg hyvänä selkänä edessä. Maltoin myös penkalla tehdä hyvät suoritukset ja kokonaisuutena kilpailu oli ehjä. Kukitukseen näistä lähtökohdista eli olen todella tyytyväinen, Minkkinen kertoi Ampumahiihtoliiton tiedotteella.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Iivo Niskanen: huippu-uutinen!
- Ampumahiihdon kulissien kuuma nimi – useat maat kiinnostuneita suomalaisvalmentajasta
- Nuoren Perttu Hyvärisen temppu yllätti Ville Nousiaisen – ”Siinähän on mestari”
- Yle: Suomen hiihtoliitto sai märän rätin naamalle – huippunimi hyppää kilpailijan leiriin!
- Krista Pärmäkoski muisteli yllättävää nousua – kukitus oli jo valmiina toiselle
- Saga Vannisen ratkaisu jakaa mielipiteitä – nyt tuli kova kannanotto
- Nyt se tapahtui – Suomen yleisurheilu saa uuden tähden!
- MM-kisa lipsui käsistä suomalaiselta – yksi asia petti täysin
- Perttu Hyvärinen jyrähti Ylellä – ”Pyh!” ja kova viesti suomalaisille
- Nyt jysähti: Alisa Vainion kilpakumppani sivuun huippukisasta – syy hämmentää
- Kaisa Mäkäräinen pääsi uusiin työhommiin – lähetti saman tien viestin Ylelle
- Suuri suru – Suomen mestari ja lajilegenda on kuollut
- AL: Saga Vanninen katosi täysin – urheilupomo rikkoi nyt hiljaisuuden
- Johanna Matintalo lähti Suomen hiihtomiehen kanssa viihteelle – ”Ihme tanssilattialla”
- Karmiva onnettomuus lentomäessä – näin hyppääjälle kävi
- Kalle Rovanperän raju päätös yllätti – Jari-Matti Latvala muistuttaa yhdestä ratkaisevasta asiasta
- Hälytyskellot soivat – asiantuntija latasi Ylelle täysilaidallisen Suomen hiihtäjistä
- Armand Duplantis latasi suorat sanat Wilma Murron kunnosta
- Armand Duplantiksen käytös puhutti – Wilma Murto latasi suoraan diivailusta IS:lle
- Yleisurheilutähdet paljastivat IL:lle – tämä tulee ensimmäisenä mieleen Suomesta