Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
Norjan Karoline Simpson-Larsen voitti naisten 10 kilometrin vapaan hiihtotavan väliaikalähtökilpailun Davosin maailmancupissa.
Paras suomalainen oli tänään Vilma Ryytty, joka oli kilpailun yhdeksäs. Vilma Nissinen oli 18:s, Kerttu Niskanen 22:s, Hilla Niemelä 31:s ja Selene Rossi 53:s.
Suurinta huolta aiheutti Kerttu Niskasen tilanne. Valmentajamies Juho Mikkonen antoi nopeasti kisan jälkeen arvionsa Viaplaylle.
– Tietenkin odotukset on sellaiset, että se hiihtäminen lähtisi pikkuhiljaa sieltä aukeamaan ja ennen kaikkea, että sitä vauhtia rupeaisi tulemaan. Ja että Kerttu siirtyisi myös siellä tuloslistalla vähän korkeimmille sijoille ja ennen kaikkea se, että se tunne sieltä nousisi urheilijalla itsellään paremmaksi, että rupeaisi saamaan itsestä pikkuhiljaa irti. Uskoisin, että sitten kun sitä suorituskykyä ja sitä irtiottoa Niskanen sieltä saa, niin sitten se tuloskin kyllä siirtyy sinne korkeammalle, arvioi Mikkonen.
Niskanen itse oli varsin lohduttoman kuuloinen Viaplayn haastattelussa.
– Huonolta tuntui. Menee vain huonompaan suuntaan.
– Osaatko yhtään arvella, mitä siellä on taustalla? Onko kaikki valmistautumisessa mennyt kuitenkin hyvin? kysyi Viaplayn toimittaja Suvi Hakkarainen.
– Kyllä sanoisin, jos osaisin sanoa… Puhallan pelin poikki. Ei nyt auta. Tuosta puuttuu kärjestä kaikki käytännössä huippunaiset. Jos kaikki olisi ollut paikalla, niin sijoitus olisi ollut todella kaukana, muistutti Niskanen.
Asiaan palattiin vielä Viaplayn studiossa. Mikkonen avasi enemmän näkemyksiään.
– Yksinkertaisesti Kerttu ei vain kilpailualueelle tällä hetkellä pääse. Nähtiin, kun hän tuli maaliin, niin ei siinä paljon hengästynyt tai räkä valunut, niin kuin se pitäisi hiihtokilpailussa olla. Ei yksinkertaisesti pysty hiihtämään siellä kilpailualueella.
– Kyllä se kroppa pitäisi saada tuoreemmaksi varmasti nyt. Kyllä siinä kerttu varmaan itsekin on kerinnyt jo matkan varrella ajatella… Pitää tässä kisan jälkeen Kertun kanssa keskustella. Ehdottomasti nyt pitää tehdä semmoisia fiksuja ratkaisuja, arvioi Mikkonen.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Se oli siinä – 25-vuotias hiihdon maailmantähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Suvi Minkkisen kohtelu ällistytti Kaisa Mäkäräistä
- Krista Pärmäkosken tilanteessa synkkä käänne – tämän nainen halusi nyt sanoa
- Ylellä brutaalia tekstiä Iivo ja Kerttu Niskasesta
- Suvi Minkkinen romahti – kisan jälkeen melkoinen heitto
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä