Suomen maastohiihdon pariskunta Johanna Matintalo, 29, ja Lauri Vuorinen, 31, tekivät mullistavan paljastuksen Iltalehdelle. Vuorinen ei ole enää pelkkä puoliso, vaan toimii myös Matintalon valmennuksessa.

– Ilman Lauria en varmaan olisi tässä kunnossa ja tilanteessa. Lauri on ollut tärkeimpiä ihmisiä muutenkin elämässäni, ja nyt myös urheilussa, Matintalo kehuu.

Viime kauden jälkeen Matintalo päätti lopettaa valmennussuhteen Ville Nousiaisen kanssa.

– Ennen mulle tuli ohjelma, ja siitä saatettiin keskustella valmentajan kanssa, mutta sitä noudatettiin. Nyt Lauri on ollut pääsuunnittelija minun kanssa, että miten seuraavat kaksi tai kolme viikkoa treenataan, Matintalo avasi.

Matintalon mukaan uusi ärjestely on muuttanut parisuhdetta myönteiseen suuntaan

– Kun valmentaja oli täysin ulkopuolinen meidän parisuhteesta, halusin purkaa harjoittelussa olleita asioita Laurille. Nyt siitä ei tule meidän suhteeseen lisäkuormaa, kun ne ovat jo arjessa Laurin vahvan läsnäolon myötä. Tämä on luonnollisempi tapa meidän arjessa, kun Lauri on integroitu harjoitteluuni, hän sanoo.

Vuorinen kertoo, että hän on auttanut puolisoaan hiihtoharjoittelussa jo vuosien ajan.

– Olen erittäin iloinen, että Johannalla kulkee. Olen 24/7 läsnä Johannan arjessa. Näen kysymättäkin, mikä on Johannan tilanne.

Pariskunta jakaa hotellihuoneen myös Milano-Cortinan olympialaisten aikaan Val di Fiemmessä Suomen joukkueen käytössä olevassa majapaikassa.

– Se toimii meillä. Olen mielelläni Johannan kanssa, Vuorinen toteaa.

LUE MYÖS: