Emil Liekarin ala-arvoinen heitto käynnisti myrskyn – latoi nyt suoraa puhetta IL:lle
Suomalainen maastohiihtäjä Emil Liekari nostatti viikonloppuna kohun Lahden maailmancupin vapaan sprintin jälkeen. Kohu syntyi tv-haastattelusta, jossa hän kommentoi turhautuneena karsintaan saamaansa aikasakkoa.
Liekari sai kilpailussa 15 sekunnin rangaistuksen vilppilähdöstä. Pettymys purkautui suoraan televisiolähetyksessä, kun hän kommentoi tilannetta mauttomasti.
– Voisi vetää ittensä jojoon tohon isoon mäkeen vaikka.
Kommentti herätti nopeasti huomiota. Sunnuntaina Liekari kertoi katuvansa sanavalintaansa ja pyysi sitä anteeksi.
– Tuli ladottua aika rajussa pettymyksessä tyhmiä kommentteja. En tietenkään tarkoittanut niitä, ja pahoittelen niitä. Omaa tyhmyyttä, ja siitä kärsii koko systeemi, hän sanoi Iltalehdelle.
Liekarin mukaan pettymys oli suuri erityisesti siksi, että karsintaveto oli hänen uransa paras vapaan sprintissä. Vilppilähtö kuitenkin pilasi suorituksen ja toi rangaistuksen.
– Omaa hölmöyttä sössin itselleni aikasakon.
Hiihtäjä tunnetaan suorapuheisesta ja humoristisesta tyylistään. Hän myöntää, että spontaanit kommentit ovat joskus aiheuttaneet ongelmia erityisesti suorissa tv-haastatteluissa.
– Tiedän ja ymmärrän, miten pitää käyttäytyä ja toimia. En halua tahallani olla sellainen. Mutta en halua olla sellainenkaan, että hiljennyn mediassa ja muutan omaa persoonaani.
– Välillä ei oikein tiedä, miten päin voisi olla. Jos on liian iloinen, leimataan ylimieliseksi. Jos on pettynyt ja sanoo suoraan, siitä joku toinen pahoittaa mielensä. Pitäisikö olla lonkeronharmaa mies, niin kukaan ei pahoittaisi mieltään ja kaikki olisivat tyytyväisiä?
Vaikka viikonlopun kommentti herätti kritiikkiä, Liekari ei aio muuttaa omaa tyyliään kokonaan. Hän kuitenkin myöntää, että jatkossa on syytä miettiä sanomisiaan tarkemmin.
– Toki järki pitää olla päässä. Olen räväkkä persoona ja sanavalmis suustani.
LUE MYÖS:
- Nyt jysähti EM-kisoissa – Suomi jatkaa puhtaalla pelillä
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Immu Fight Nightin kysyntä jäi vaisuksi – Nordiksella turvauduttiin erikoisratkaisuun
- Hurja näytös häkissä: Nanna Karalahti kertoi, mikä muutti kaiken
- Armand Duplantis villiintyi voitonjuhlissa – juomat lensivät päälle
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Immu Fight Night 2026: Ottelijat, tulokset, uutiset
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Jere Karalahti esiintyi nyrkkeilykehässä – yksi asia jäi saavuttamatta: ”Ehkä tulevaisuudessa”
- Ampumahiihdosta iloinen perheuutinen – kaksi tähtinimeä odottaa vauvaa
- Draamaa miesten seiväskisassa – Armand Duplantis nosti riman ME-korkeuteen
- Suomi teki historiaa Nokia Arenalla – EM-kotikisat saivat hurjan käänteen
- Tätä Iivo Niskasen seuraajat osasivat odottaa – nyt tuli suloinen paljastus
- Immu Fight Nightin kysyntä jäi vaisuksi – Nordiksella turvauduttiin erikoisratkaisuun
- Hurja näytös häkissä: Nanna Karalahti kertoi, mikä muutti kaiken