Legendaarinen kisa uudistuu – ”Tästä tulee hirvittävän sekavaa”
Maastohiihdon maailmancup-kausi Euroopassa huipentuu lauantaina Oslon Holmenkollenilla, jossa hiihdetään perinteinen 50 kilometrin kilpailu. Tänä vuonna legendaarinen kilpailu nähdään kuitenkin uudessa muodossa.
Ensimmäistä kertaa historiassa miesten ja naisten kilpailut hiihdetään osittain samaan aikaan. Miehet starttaavat vapaan hiihtotavan yhteislähtöön kello 11 Suomen aikaa, ja naiset lähtevät matkaan noin 45 minuuttia myöhemmin.
Naisten startti tapahtuu siinä vaiheessa, kun miehet ovat kiertäneet kaksi kierrosta yhteensä kuudesti hiihdettävästä 8,3 kilometrin lenkistä.
Uusi kilpailumuoto on herättänyt Norjassa vilkasta keskustelua. Hiihtolegenda Therese Johaug kannattaa ratkaisua vahvasti.
– Vihdoinkin! Nyt he ovat tajunneet. Voi hyvänen aika! Johaug päivitteli viime vuonna tehdyssä haastattelussa Expressenille
Johaugin mielestä uudistus voi parantaa kisatunnelmaa. Aiemmin Holmenkollenin kilpailut on järjestetty kahdelle päivälle, mikä on hänen mukaansa vaikuttanut yleisön tunnelmaan.
Kaikki eivät kuitenkaan ole uudistuksesta yhtä innoissaan. Norjalainen hiihtokommentaattori Petter Soleng Skinstad suhtautuu formaattiin kriittisesti.
– Toivon, että olen väärässä, mutta uskon, että tästä tulee hirvittävän, hirvittävän sekavaa. Enkä usko, että tämä on oikea tapa vaalia perinteitä. Mielestäni olemme väärällä ladulla, Skinstad totesi NTB:lle.
Skinstad vertaa tilannetta tv-lähetykseen, jossa seurattaisiin kahta eri urheilutapahtumaa yhtä aikaa.
– Kuvittele, että näyttäisit kahta jalkapallo-ottelua samassa tv-kuvassa. Siitä tulisi täysi sekasotku. Aivan samanlaista se on hiihtokilpailussa. Molempia kisoja ei voi seurata yhtä aikaa järkevällä tavalla. Selostajatkin voivat keskittyä vain yhteen kilpailuun kerrallaan, Skinstad perustelee.
Uudistusta on ajanut Norjan maajoukkueen johtaja Ulf Morten Aune, joka toimii myös Kansainvälisen hiihtoliitto Fisin maailmancupkomiteassa. Hänen mukaansa formaatti voi tehdä kilpailusta kiinnostavamman yleisölle.
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen EM-joukkue meni uusiksi – loukkaantuminen pudotti yhden nimen
- Suomen uusi pikajuoksutähti paljasti hurjan suunnitelmansa Ylelle – lajikin vaihtuu
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Jere Karalahti latasi suorat sanat Immulle – ”Olet kautta aikojen suurin paskahousu”
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”
- Venäjän olympiapaluu sai rajun vastaiskun – Ukraina vei asian oikeuteen
- Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
- Perttu Hyvärinen avautui MTV:lle uran jälkeisestä elämästä – ”Vaarallinen kokemus”
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- IL: Suomalaisurheilijoiden pitkä parisuhde ohi – vahvistus tuli Kalevan kisojen yhteydessä
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Emma Tainio avautui rajusti Kalevan kisojen pettymyksestä – ”Jättää sydämen tyhjäksi”
- Suomen uusi pikajuoksutähti paljasti hurjan suunnitelmansa Ylelle – lajikin vaihtuu
- Pitkä kilpailutauko muutti kaiken – Viivi Lehikoinen kertoo nyt suoraan
- Suomen EM-joukkue kasvoi – yksi nimi joutuu vielä piinaavaan odotukseen
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”