Olympiasankarit tositoimissa – mutta katsojilla edessä hankala päätös
Talviurheilun ystäville on luvassa kiireinen viikonloppu, sillä Suomessa järjestetään samaan aikaan kaksi merkittävää kilpailua. Lahdessa kisataan perinteisissä Salpausselän kisoissa, kun taas Kontiolahdella kilpaillaan ampumahiihdon maailmancupissa.
Lahden kilpailuissa nähdään useita suomalaisia huippuhiihtäjiä, kuten olympialaisten viestipronssia voittaneet Jasmi Joensuu, Kerttu Niskanen, Johanna Matintalo ja Vilma Ryytty. Myös Iivo Niskanen on mukana. Lisäksi Krista Pärmäkoski kilpailee vielä lahtelaisyleisön edessä ja Perttu Hyvärinen päättää uransa Salpausselällä. Yhdistetyssä kilpailevat olympiamitalistit Ilkka Herola ja Eero Hirvonen.
Kontiolahdella ampumahiihdon maailmancupissa suomalaisista seurataan erityisesti olympiapronssimitalisti Suvi Minkkistä sekä olympialaisten neljänneksi sijoittunutta Olli Hiidensaloa.
Kilpailujen päällekkäisyys tarkoittaa, että osa katsojista joutuu valitsemaan tapahtumien välillä. Suomen Ampumahiihtoliiton toiminnanjohtaja Tapio Pukin mukaan kilpailukalenteri päätetään kansainvälisesti, joten tilanteeseen täytyy sopeutua.
Sekä Kontiolahdella että Lahdessa lipunmyynti näyttää kuitenkin hyvältä. Salpausselän kisojen toimitusjohtaja Tomi-Pekka Kolun mukaan ennakkomyynti on viime vuotta edellä ja kisoihin odotetaan vähintään noin 57 000 katsojaa.
Vaikka päällekkäisyys ei ole merkittävästi vaikuttanut lipunmyyntiin, Kolu pitää tilannetta valitettavana ja toivoo, että vastaavilta tilanteilta vältyttäisiin tulevaisuudessa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Tulokset ja osallistujat
- Valavuori vs Palander – Beazt Fight Nigt tulokset
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki