Pitkään kansallisissa hiihtokisoissa hyvää jälkeä tehnyt Lauri Lepistö on viikonloppuna Rovaniemellä jälleen mukana kilpailuladuilla. Kauden alku oli Lepistölle varsin vaisu, mutta nyt hän on pitkästä aikaa päivittänyt kuulumisiaan.

– On vettä virrannut Kemijoessa sitten viime päivityksen. Joulun tienoolla otti ukko turbulenssia ja kun ei kerralla ota kunnolla härkää sarvista, niin sitä rodeota sitten kestääkin yllättävän pitkään. Se on tullut taas huomattua… Tulokset on olleet vaisuja, ja kilpailuissa kroppa ei ole toiminut toivotulla tavalla, Lepistö kertoi Instagramissa.

– Kuukauden verran on nyt tehty töitä taas hyvällä meiningillä pienen restartin jälkeen ja yksi talven ehdottomista huippuhetkistä oli viime lauantain Jätkänkynttilä Ski Marathon. Ennätysmäärä hiihtäjiä ja hieno kisa kavereiden kanssa!” hän fiilisteli.

Lepistö nähdään viikonloppuna Rovaniemellä Suomen Cupissa.

– Tällä rahalla saa tämmöstä ja tämmöstä se on meidän kans… Viikonloppuna jatkuu köyriminen Ounasvaaralla hiihdon Suomen Cup, Lepistö kertoi.

Rovaniemellä Lepistö oli Jämin Jännettä kakkosjoukkueessa Niko Husun kanssa viestikilpailun seitsemäs häviten voittajalle reilu 21 sekuntia.

Jämin Jänne oli ennen perjantaita napannut kaksi edellistä SM-kultaa Lepistön ja Ristomatti Hakolan voimin. Nyt Jänteen ykkösjoukkueessa hiihtivät Markus Vuorela ja Hakola.

LUE MYÖS: