Yksi maa ylitse muiden – Suomi hurmasi fanit täysin
Suomalaiset yhdistetyn urheilijat eivät ainoastaan onnistuneet ladulla ja mäessä, vaan he valloittivat myös fanien sydämet ympäri maailmaa. Kauden päätteeksi järjestetyssä Kansainvälisen hiihtoliiton fanien äänestyksessä Suomi oli ylivoimainen nimi, kun palkintoja jaettiin kauden parhaille.
Fanit pääsivät valitsemaan voittajat useissa kategorioissa, kuten vuoden urheilijat, ikimuistoisimmat hetket sekä vuoden yhdistetyn maa. Äänestyksen tulos oli suomalaisittain lähes täydellinen. Suomi nappasi peräti neljä voittoa viidestä mahdollisesta.
Ainoa palkinto, joka karkasi Suomen ulottumattomiin, meni Norjaan. Jens Lurås Oftebro valittiin vuoden miesurheilijaksi vahvan kauden jälkeen. Vaikka maailmancupin kokonaiskisassa hän jäi toiseksi, olympialaisissa hän oli pitelemätön ja saavutti kolme kultamitalia.
Suomalaismenestys alkoi naisten sarjasta, jossa Minja Korhonen äänestettiin vuoden parhaaksi urheilijaksi. Hänen kautensa huipentui unohtumattomaan hetkeen Lahdessa, missä hän juhli uransa ensimmäistä maailmancupin voittoa kotiyleisön edessä. Sama suoritus palkittiin myös naisten kauden sykähdyttävimpänä hetkenä.
Miesten puolella tunteet nousivat pintaan Eero Hirvosen kohdalla. Pitkän uran tehnyt suomalainen saavutti vihdoin ensimmäisen olympiamitalinsa, kun hän nappasi hopeaa Milano-Cortinan kisoissa. Hetki oli erityinen, sillä hänen ensimmäisestä maailmancupin palkintosijastaan oli ehtinyt kulua jo lähes vuosikymmen.
Koko kauden kruunasi kuitenkin yksi tunnustus ylitse muiden. Fanit valitsivat Suomen vuoden yhdistetyn maaksi. Vaikka maailmancupin joukkuetuloksissa Suomi ei yltänyt kärkeen, yleisön mielestä suomalaiset olivat kauden suurin ilmiö.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Eetu Ihanamäeltä kova suoritus Georgiassa – välierät jo voiton päässä
- Suuri sankari on poissa: MM-kultaa voittanut yleisurheilujätti kuoli äkillisesti
- Katri Lylynperän jäähyväiset pysäyttivät – erityisviesti Krista Pärmäkoskelle koskettaa
- Skandaali mäkihypyssä – naiset tiputettiin kalenterista
- Suomalaisrynnistys jatkuu frisbeegolfissa – nyt edessä täysin erilainen testi
- Karmea onnettomuus: 25-vuotias yleisurheilutähti vaivutettiin koomaan
- Frida Karlsson yllätettiin kesken vessakäynnin – kylmänviileä reaktio
- Turkki yritti törkeää kikkailua yleisurheilussa – liitolta täystyrmäys
- Suomalaislupaus räjäytti pankin heti – Omran Chaaban varasti show’n
- Mikael Granlund jysäytti – yllättävä kommentti HIFK:sta
- Suuri sankari on poissa: MM-kultaa voittanut yleisurheilujätti kuoli äkillisesti
- Mäkihyppylegenda: Shokkiero – 40 vuoden yhteiselo ohi
- Katri Lylynperän jäähyväiset pysäyttivät – erityisviesti Krista Pärmäkoskelle koskettaa
- Krista Pärmäkoski teki rajun päätöksen – nyt lähtee urheiluvälineet myyntiin
- Suomen hiihtotähtien bileet puhuttivat – nyt suunsa avasi Perttu Hyvärinen IS:lle
- Suomen valinta julki – tässä on EM-kesän ensimmäinen nimi
- Frida Karlsson yllätettiin kesken vessakäynnin – kylmänviileä reaktio
- Suomalaisrynnistys jatkuu frisbeegolfissa – nyt edessä täysin erilainen testi
- Skandaali mäkihypyssä – naiset tiputettiin kalenterista
- Karmea onnettomuus: 25-vuotias yleisurheilutähti vaivutettiin koomaan