Brasilialainen triathlonisti Mara Flavia Araujo on kuollut kesken kilpailun Yhdysvalloissa. Hän oli 38-vuotias.

The Sun uutisoi, että Araujo osallistui Memorial Hermann Ironman Texas -kilpailuun lauantaina. Hän katosi uintiosuuden aikana Woodlands-järvellä Houstonin lähellä. Sukeltajat löysivät hänet myöhemmin vedestä elottomana.

Kilpailun järjestäjät vahvistivat kuolemantapauksen ja esittivät surunvalittelunsa omaisille. Samalla he kiittivät ensiapuhenkilöstöä nopeasta toiminnasta.

Kilpailun uintiosuus on noin 3,9 kilometriä pitkä. Sunin mukaan veden lämpötila oli noin 23 astetta.

Araujon ystävä Luis Taveira kertoi medialle, että urheilija ei ollut täysin kunnossa ennen kilpailua.

– Hän oli sairas ennen kilpailumatkaa, hän ei voinut hyvin. Vaimoni ja minä puhuimme hänelle ja sanoimme, että hän oli liian heikko tähän kilpailuun. Pari päivää sitten kun puhuimme hänelle, hän väitti olevansa kunnossa.

– Hän oli flunssan heikentämä, mutta harjoitteli silti kovasti. En vieläkään voi uskoa tapahtunutta, Taveira sanoi Sunin mukaan.

Araujo oli menestynyt triathlonisti. Hän sijoittui muun muassa kolmanneksi Brasilia Triathlonissa ja osallistui kahdesti Ironman 70.3 -kilpailuihin.

Urheilu-uransa lisäksi hän työskenteli toimittajana, radiojuontajana ja DJ:nä. Hän jakoi aktiivisesti arkeaan myös Instagramissa, jossa hänellä oli lähes 60 000 seuraajaa.

LUE MYÖS: