Jasmi Joensuu avautui rajusti – rehellinen tilitys
Jasmi Joensuu summasi maailmancup-kautensa Instagramissa ja nosti esiin sekä menestyksen että kuluttavan arjen huipulla.
Joensuu teki uransa parhaan kauden. Hän sijoittui maailmancupin kokonaiskisassa kahdeksanneksi, nappasi ensimmäisen henkilökohtaisen osakilpailuvoittonsa ja oli mukana voittamassa olympiapronssia viestissä.
Kauden jälkeen hän kuitenkin myöntää, että odotukset ja paineet olivat kovat.
– Reilu viikko on kulunut maailmancup kauden päätöksestä Lake Placidissa, joten aika summata kansainvälinen kisakausi yhteen.
– Viime kauden jälkeen odotukset oli tosi korkeella, mutta taas toisaalta sprintticupin voiton jälkeen oli selvää, että jos ei tuu toista samanlaista kautta niin tuloshan tulee omissa silmissäkin näyttämään siltä, että kehitystä ei olis enää tullut. Halusin tai en niin näin se ihmismieli toimii. No, sopivasti etäisyyttä saatuani voin silti sanoa pää pystyssä, että kaudesta jää paljonkin hienoja ikimuistoisia hetkiä
Menestys oli kiistatonta.
– Ensimmäinen MC-kisan henkilökohtainen voitto, ensimmäinen olympiamitali, uran parhaat sijoitukset normaalimatkalla sekä vapaalla että perinteisellä ja uran paras sija Tour De Skillä ja kokonaismaailmancupissa.
Samalla kausi oli hänen uransa raskain.
– Näiden tulosten takana on myös mun uran ylivoimaisesti kuluttavin ja henkisesti raskain kausi. Olympialaisten jälkeen kroppa ja mieli ei oo missään nimessä ollut aina yhteistyökykyinen ja työnteko on ollut ajoittain puskemista ja epämukavuusalueella olemista. Sen lisäksi se, että joutuu olemaan erossa läheisistä ja kodista suurimman osan ajasta on myös ollut tosi kuluttavaa.
Vaikeuksista huolimatta Joensuu korostaa, että tekee työtään edelleen suurella intohimolla.
– Tästäkin huolimatta on etuoikeus saada tehdä tällästä työtä ja se on edelleen parasta mitä tiiän!!
Hän kiitti lopuksi taustajoukkojaan, jotka ovat olleet mukana niin huippuhetkissä kuin vaikeissakin vaiheissa.
Julkaisuun tästä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kova päätös: Armand Duplantis vetäytyy Timanttiliigan kisasta – taustalla onnellinen syy
- Huima kaksinkamppailu – kultamitali ratkesi silmänräpäyksessä
- Iivo Niskaselta yllätyspaljastus SM-hiihdoista – ”en olisi tullut, jos…”
- “Normaali paska viikko” – Sami Välimäki latasi suorat sanat Augustassa
- HS: Alisa Vainio saa jättisumman – pelkkä lähtöviivalle saapuminen riittää
- Donald Trumpin lapsenlapsi rikkoi pyhää sääntöä – nyt uhkaa porttikielto
- Useita poissaoloja – SM-viestistä tulossa arvaamaton
- Nyt jysähti – Suomalaisuimari paukutti hurjan ajan ja sivusi lähes unohdettua SE-lukemaa
- Takareisivamma sotki suunnitelmat – Daniel Kosonen kertoo tilanteestaan
- Jasmin Kähärä sai kuulla rohkean ennustuksen – mestaruus karkasi silti
- Suomen MM-kultaa voittanut keihäänheittäjä tekee yllätyspaluun – takana 7 vuoden tauko!
- SM-hiihdoissa yllätysvoittaja – Krista Pärmäkoski sanoi maalissa selvät sanat
- Maratonkunto huipussaan – Alisa Vainio hakee uutta onnistumista
- Useita poissaoloja – SM-viestistä tulossa arvaamaton
- HS: Alisa Vainio saa jättisumman – pelkkä lähtöviivalle saapuminen riittää
- Iivo Niskaselta yllätyspaljastus SM-hiihdoista – ”en olisi tullut, jos…”
- Nyt jysähti – Suomalaisuimari paukutti hurjan ajan ja sivusi lähes unohdettua SE-lukemaa
- Krista Pärmäkoski pudotti uutispommin – uusi aluevaltaus
- Jasmin Kähärä sai kuulla rohkean ennustuksen – mestaruus karkasi silti
- Jymy-yllätys – ampumahiihtohuippu lopettaa uransa 25-vuotiaana!