Inarissa hiihdettävissä maastohiihdon SM-kisoissa nähtiin perjantaina yllätys, kun Hilla Niemelä hiihti naisten viiden kilometrin perinteisen kilpailun Suomen mestariksi.

Kilpailu kärsi useista poissaoloista, kun muun muassa Kerttu Niskanen, Jasmi Joensuu ja Johanna Matintalo jättivät startin väliin. Tämä avasi latua Niemelälle, joka käytti tilaisuutensa täydellisesti hyväksi.

Krista Pärmäkoski hiihti toiseksi viimeistä viikonloppuaan kilpahiihtäjänä. Hän oli kilpailun puolivälissä 11 sekuntia Niemelää perässä, mutta kiri loppua kohden eron vain kolmeen sekuntiin. Pronssia nappasi Jasmin Kähärä, joka jäi voittajasta 8,9 sekuntia.

Mestaruus oli Niemelälle jo kauden toinen: aiemmin hän voitti Kuopiossa vapaan hiihtotavan 10 kilometrin SM-kullan. Samalla hän varmisti myös Suomen Cupin kokonaisvoiton.

Erityistä symboliikkaa voittoon tuo se, että Niemelä edustaa samaa seuraa kuin Pärmäkoski, eli Ikaalisten Urheilijoita. Nyt viestikapula tuntuu siirtyvän konkari Pärmäkoskelta uudelle sukupolvelle.

Pärmäkoski kommentoi Ylelle kilpailun jälkeen suoraan Suomen naishiihdon tilannetta: hänen mukaansa sukupolvenvaihdos on selvästi tapahtunut.

– Loppukiriä kyllä löyty, mutta nousuissa olin aika ahtaalla. Hilla vei sen tikkarin! Oli tää parempi veto kuin osasin ajatella tähän kaikkeen nähden, mitä olen harjoitellut nämä viimeiset viikot.

– Kyllä tässä selkeesti (sukupolvenvaihdos menossa). Olen Hillan puolesta onnellinen – mahtava juttu, että se pystyy pistämään kampoihin. Nyt on hyvä fiilis siirtyä sivuun, Pärmäkoski sanoi hyväntuulisena.

SM-kisat jatkuvat Inarissa vielä vilkkaana viikonloppuna: perjantaina hiihdetään miesten perinteisen kympin väliaikalähtö, lauantaina viestit ja sunnuntaina pitkät matkat, kun ohjelmassa ovat 30 ja 50 kilometrin perinteisen kilpailut.

LUE MYÖS: