Amanda Kotaja tykitti hurjan Suomen ennätyksen – maailmanennätysnainen jäi taakse
Amanda Kotaja antoi torstaina Sveitsissä kovan näytön alkavan arvokisakauden kunnostaan.
Suomalainen pyörätuolikelaaja rikkoi T54-luokan 200 metrillä Suomen ennätyksen GP-kilpailuissa ajalla 27,32. Samalla hänen aiempi SE-tuloksensa parani peräti 61 sadasosalla.
Kovan tuloksen arvoa nostaa entisestään se, että Kotaja jätti taakseen myös tuoreen maailmanennätyksen haltijan Lea Bayekulan. Belgialainen pysähtyi aikaan 27,44.
Kilpailun jälkeen Kotaja kertoi Sulin tiedotteessa lähteneensä rohkeasti haastamaan ennakkosuosikkia.
– Bayekula oli vahva ennakkosuosikki, omastakin mielestäni. Lähdin kovaa hänen ulkopuoleltaan kuudennelta radalta ja keskityin omaan suoritukseeni, tekniset jutut olivat mielessä enkä vilkuillut sivulle. Ajattelin, että johdan niin pitkään kuin pystyn ja ehkä hän tulee lopussa ohi.
Suomalainen onnistui pitämään vauhtinsa loppuun saakka, vaikka vastatuuli toi omat haasteensa loppusuoralle.
– Startti vähän keuli, mutta koko kaarre tuli silti vahvasti. Jaksoin painaa tasaisesti loppuun saakka, vaikka suoralla vähän puhalteli vastaan. Tosi iloinen olen, hyvä on kunto ja on tehty oikeita asioita.
Kotaja kuuluu Suomen menestyneimpiin paraurheilijoihin. Hän on voittanut paralympiahopeaa Tokiossa ja paralympiapronssia Pariisissa 100 metrillä sekä juhlinut urallaan neljää MM- ja EM-kultaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Tulokset ja osallistujat
- Valavuori vs Palander – Beazt Fight Nigt tulokset
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki