Undefeated & Undisputed -podcastissa puhunut Jake Paul väittää joutuneensa täysin pannaan WWE:n tapahtumista.

Paulin mukaan TKO Group Holdings, joka omistaa sekä WWE:n että UFC:n, on määrännyt hänelle porttikiellon tapahtumiin, joissa hänen veljensä Logan Paul esiintyy.

Kohupersoonan mukaan taustalla kytee pitkäaikainen konflikti UFC:n kanssa. Paul on vuosien ajan arvostellut organisaatiota erityisesti ottelijoiden palkkauksesta ja vallankäytöstä. Samalla hän pyörittää omaa MVP-promootiota, jota pidetään UFC:n kilpailijana kamppailumarkkinoilla.

– Minä vain pidän hauskaa, ja yksi maailman suurimmista organisaatioista ei päästä minua veljeni tapahtumiin, koska he vihaavat minua niin paljon, Paul kertoi.

Vaikka tilanne kuulostaa rajulta, Paul väittää suhtautuvansa siihen rauhallisesti.

– En ota riitoja liian vakavasti. Pidän siitä, kun ihmiset puhuvat minusta paskaa. Osaan myös nauraa itselleni.

Taustalla kuplii kuitenkin paljon isompi sota viihde- ja kamppailubisneksen huipulla.

Viime viikonloppuna Paul hyökkäsi verbaalisesti suoraan UFC-pomo Dana Whitea vastaan. Kohu roihahti sen jälkeen, kun White julkaisi uutisen Conor McGregorin paluusta kesken MVP:n oman ottelutapahtuman.

Paul ei peitellyt turhautumistaan.

– Se vain kertoo, kuinka kovissa paineissa he [UFC:ssä] ovat. Pienet epävarmat pojat yrittävät hyödyntää meitä nostamalla uutisiaan esille, Paul sanoi.

Sen jälkeen seurasi vielä yksi podcast-haastattelun puhutuimmista kommenteista.

– Kokaiinipää [McGregor] palaa. Kivaa, todella siistiä.

Jake Paul on noussut viime vuosina yhdeksi kamppailu-urheilun puhutuimmista nimistä. Entinen somevaikuttaja on rakentanut itsestään täysiverisen nyrkkeilytähden, mutta samalla myös jatkuvan kiistakapulan UFC:n ja perinteisen kamppailumaailman silmissä.

LUE MYÖS: