Silja Kososen kommentti puhuttaa – rehellinen tunnustus Ylelle kisan jälkeen
Silja Kosonen sai Kuortaneen kisoista enemmän kuin osasi odottaa. Suomen moukaritähden 76,23 metrin heitto toi kilpailussa toisen sijan Krista Tervon jälkeen, mutta vielä mielenkiintoisempaa oli se, miten vähän hän itse uskoi etukäteen vastaavaan tulokseen.
Kosonen saapui kilpailuun raskaan harjoitusjakson jälkeen, eikä odottanut heittävänsä lähellekään kauden parhaimpia tuloksiaan. Siksi Ylen haastattelussa kuultu tunnustus oli poikkeuksellisen suora.
– Silja Kosonen, sinun piti heittää maksimissaan 75 metriä tänään, aloitti Ylen toimittaja Petra Manner haastattelun.
Kososen mukaan ennakkoarviokin oli lopulta liian optimistinen.
– Sanotaan, että sekin oli aika optimistinen. Pelkäsin, mitä menin sanomaan. Ajattelin, että se on ehkä lähemmäksi 73 metriä. Mutta olikin yllättävän hyväntuntuinen kroppa. Oli vähän odottelua lämppäheitoissa. Pidettiin melkein parinkymmenen minuutin tauko kahden heiton välillä. Sitten olikin aika nopeatempoinen kisa, mutta minua ei oikein se haittaa.
Kosonen kertoi myös tulevista suunnitelmistaan ja siitä, että seuraavat viikot kuluvat pitkälti harjoittelun merkeissä.
– Nyt jään tänne Kuortaneelle. Täällä on ensi viikolla Moukarikarnevaalit, niin jäädään sinne. Se on junnuillekin kiva, että näkee siellä meitä huippuheittäjiä. Olemme täällä molemmat Kristan kanssa. Sitten on taas pari viikkoa vähän taukoa. Sitten on Tampere ja Motonet. Sitten on Kalevan kisat ja sitten onkin siinä. Sitten on EM-kisat seuraavaksi.
LUE MYÖS:
- UC: Jokereiden kulmahuone kokoontui – kulisseissa tapahtuu nyt
- Voi ei! Alisa Vainio joutui keskeyttämään Berliinin maratonin
- Berliinin maratonilla liikkuu hurjasti rahaa – Alisa Vainion kohdalla yksi asia on toisin
- Nooralotta Neziriltä odotettu paluu – ”Olen taas aitajuoksija”
- Jokerit vajosi Espoossa syvemmälle – nyt leijuu iso kysymys Tomek Valtosen yllä
- Suomalaispainijalta karu ratkaisu – ei lähde MM-kisoihin
- Nyt saa juhlia! Suomelle lentopallon EM-pronssia
- VilleGalle haastaa itsensä Berliinissä – rinnalle lähtee tuttu kiekkomies
- Ranska löysi Suomen heikon kohdan – tähtipelaaja paljasti taktiikan
- Santeri Välimaa avasi Suomen romahdusta – nosti esiin yhden ison eron
- Sijoituskästi: Samppa Lajunen avasi vihdoin suunsa – tästä syystä ura loppui jo 24-vuotiaana
- Nooralotta Neziriltä odotettu paluu – ”Olen taas aitajuoksija”
- Jokerit vajosi Espoossa syvemmälle – nyt leijuu iso kysymys Tomek Valtosen yllä
- VilleGalle haastaa itsensä Berliinissä – rinnalle lähtee tuttu kiekkomies
- 25 vuoden odotus päättyi – Pihla Kaivo-oja saavutti EM-hopeaa
- Yle: Rukan maailmancupia varjostaa raju riita
- Suomalaispainijalta karu ratkaisu – ei lähde MM-kisoihin
- Voi ei! Alisa Vainio joutui keskeyttämään Berliinin maratonin
- Krista Pärmäkosken unelmakoti tuli myyntiin – järvimaisema ja poreallas
- Suomalaisaiturin kesä meni pahasti penkin alle – kertoo nyt tilanteestaan