Maastohiihtouransa viime keväänä päättänyt Perttu Hyvärinen on opetellut täysin uudenlaista arkea. Pitkän huippu-urheilu-uran jälkeen edessä ovat olleet uuden työn opettelu, tavallinen elämä – ja ensimmäinen kesäloma vuosiin.

Hyvärinen päätti uransa huhtikuussa Inarin SM-kisoissa hiihdetyn 50 kilometrin kilpailun jälkeen. Maailmancupissa hänen viimeinen kilpailunsa nähtiin jo Salpausselällä maaliskuussa, jolloin tilille kertyi kaikkiaan 158 starttia maailmancupin tasolla.

Pitkän uran aikana elämä rakentui harjoittelun, kilpailujen ja jatkuvan arvioinnin ympärille.

– Huippu-urheilu on ollut minulle sitä, että olen voinut lukea maanantaina lehdestä sen, miten olen viikonloppuna töistäni suoriutunut. Koen kaikki ne tunteet, pettymykset ja onnistumiset itse, mutta saan sitä myös ulkoapäin, kertoi Hyvärinen MTV:lle.

Hyvärinen oli MTV:n Huomenta Suomessa puhumassa erityisesti mielenterveydestä. Hänen kotimaakunnassaan Pohjois-Savossa mielenterveyteen liittyvät sairaudet ovat Kansallisen terveysindeksin mukaan muuta maata yleisempiä.

Entinen maastohiihtäjä painottaa avoimen keskustelun merkitystä.

– On tosi tärkeää, että näistä puhutaan. Tämä on iso ja harmillinen asia, mutta kun siitä keskustellaan, niin aina mennään parempaan suuntaan.

Hänen mukaansa huippu-urheilu tuo mukanaan valtavan paineen, jatkuvan matkustamisen ja vaatimuksen onnistua. Siksi läheisten tuki on korvaamatonta.

– Huippu-urheilu on nuoren ihmisen elämää. Siihen liittyvät herkkyysvuodet, ja siinä painitaan oman itsensä kanssa. Se valtava paine haastaa ja se hektisyys. Ollaan paljon reissussa. Kaiken siihen kuuluvan vastapainoksi tarvitaan helppoutta. Lähipiirin merkitys on valtava. Ja avoimet keskustelut, vertaistuki; vaikeista asioista keskusteleminen helpottaa. Pieni avain on siinä, että pystyy toiselta kysymään, mitä kuuluu. Sen vaikutus on tosi iso.

Uran päättyminen ei hänen mukaansa tarkoita pelkästään helpotusta, vaan myös uuden elämän opettelua.

– Ja kun ura päättyy, edessä ovat uudet haasteet, paljon erilaisten asioiden oppimista, normaaliin elämään kiinni pääsemistä ja sen kanssa painimista.

Hyvärinen kertoo kuitenkin odottaneensa tätä vaihetta pitkään. Hän on saanut täyttää päivänsä aivan erilaisilla asioilla kuin aiemmin, vaikka muutos onkin vaatinut totuttelua.

– Rutiineja ajatellen olisi ollut helpompi jatkaa urheilu-uraa, mutta jos ihminen omaehtoisesti vaihtaa työpaikkaa, sitä on varmasti odottanut paljon pääsevänsä pois sieltä edellisestä työympäristöstä. Olen osannut nauttia tästä uudesta elämäntilanteesta. Olen tätä paljon odottanut. Arki on täyttynyt erilaisilla asioilla. Onhan tämä ollut hienoa, mutta välillä sitä on joutunut psyykkaamaan itseään siihen tämänhetkiseen arkeen.

Kesän aikana hän ehti myös kokemaan jotain, mikä oli kilpavuosina lähes mahdotonta, sillä aidon kesäloman.

– Kesäloma oli ihan kiva kokemus. Vaarallinen kokemus sinällään, että tuohonkin voi jäädä koukkuun.

LUE MYÖS: