Presidentti Alexander Stubbin triathlon herätti keskustelua – asiantuntijalta yllättävä arvio
Presidentti Alexander Stubb urakoi viikonloppuna Finntriathlonin puolimatkan Joroisissa, ja hänen suorituksensa keräsi runsaasti huomiota myös lajin asiantuntijoiden keskuudessa.
Entinen triathlonin Euroopan mestari Magnus Lönnqvist pitää tasavallan presidentin suoritusta erittäin vakuuttavana.
– Se on kovaa valuuttaa, kun ajatellaan että presidentti on erittäin kiireinen mies tehtävässään, Lönnqvist sanoo.
58-vuotias Stubb sijoittui puolimatkan kilpailun 55–59-vuotiaiden miesten kilpasarjassa kuudenneksi ajalla 4.38.50. Sarjan voittoon eteni Pekka Juntunen ajalla 4.27.59, kun koko kilpailun nopein oli Henrik Goesch ajalla 3.52.08.
Kilpailussa urheilijat suorittivat 1 900 metrin uinnin, 90 kilometrin pyöräilyn ja 21 kilometrin juoksun.
Lönnqvist seurasi kilpailua paikan päällä ja kiinnitti huomiota erityisesti presidentin liikkumiseen.
– Presidentti on vartaloltaan suhteellisen kevytrakenteinen, ja hänen tekemisensä näytti kokonaisuudessaan melko helpolta. Olin kyllä näkevinäni, että ehkä jollain tapaa hänen kuluneen kevään ammatilliset ”riennot” näkyivät hänen juoksussaan.
– Hänen juoksunsa ei ehkä ollut aivan yhtä lennokasta kuin muutama vuosi sitten, mutta siihen löytyvät varmasti ihan hyvät syyt. Työkiireiden takia harjoittelumäärät ovat todennäköisesti jääneet aiempaa vähäisemmäksi.
Kilpailun väliajoista näkyy, että Stubbin suoritus oli tasainen läpi päivän. Uintiin kului 34.15, pyöräilyyn 2.13.36 ja puolimaratoniin 1.44.51.
Entisen huippu-urheilijan mukaan tulokset kertovat vahvasta peruskunnosta.
– Tietääkseni Stubb on triathlonissa hakeutunut osaavien valmentajien oppiin. Uskoisin, että töiltä lohjennut aika on siis käytetty harjoituksellisesti optimaalisesti ja tarkoituksenmukaisesti.
Lönnqvist arvioi, ettei presidentillä ole nykyisessä tehtävässään mahdollisuutta harjoitella yhtä paljon kuin aiemmin.
– Voisiko olla, että vähän työviikosta riippuen hän pystyisi nykyisin ehkä noin 4–5 tuntia viikossa treenailemaan. Kyllä hänen työtahtinsa on kova ja matkustusta riittää, kun on uutisista seurannut hänen töitään.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tässä on Frida Karlssonin uusi rakas – julkisuudesta tuttu
- Presidentti Alexander Stubbin triathlon herätti keskustelua – asiantuntijalta yllättävä arvio
- Tragedia Espanjassa – 25-vuotias triathlonkilpailija menehtyi kesken uintiosuuden
- Yksi huudahdus sai Emilia Kankaan herkistymään – ”Koko kehon kylmät väreet”
- Emma Tainio avautui elämästään kisakiireiden keskellä – yksi asia nousi ylitse muiden
- Moukarijärkäle kauden kärkilukemat – lähetti vahvan viestin EM-kauteen
- EU:lta iso dopinglinjaus – urheilijoiden nimien julkaisu muuttuu
- Jasmi Joensuu repäisi somessa – moni hieraisi silmiään
- Shokkiuutinen: Ampumahiihdon olympiavoittaja on kuollut
- Alisa Vainion erikoistuote myy hurjaa vauhtia – yhteistyökumppani paljasti ilouutisen
- Kova väite Ylellä – moukarinaisen EM-unelma kariutumassa
- Shokkiuutinen: Ampumahiihdon olympiavoittaja on kuollut
- Alisa Vainion erikoistuote myy hurjaa vauhtia – yhteistyökumppani paljasti ilouutisen
- Dopingisku suomalaisurheiluun – arvokisaedustajalle kova seuraamus
- Frisbeegolfin supertähti katosi voiton jälkeen – nyt tuli julkinen anteeksipyyntö
- Jasmi Joensuu repäisi somessa – moni hieraisi silmiään
- Lotta Harala: Doping-kohussa uusi käänne!
- Kalle Palander pyörsi puheensa – yllättävä viesti sai Aleksi Valavuoren reagoimaan heti
- Moukarijärkäle kauden kärkilukemat – lähetti vahvan viestin EM-kauteen
- Krista Pärmäkoski toteutti pitkäaikaisen haaveensa – jakoi tunnelmat