Suomalainen olympiapainija Arvi Savolainen joutuu vastaamaan vakaviin rikossyytteisiin. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

Lehden mukaan Helsingin käräjäoikeudessa on nostettu Savolaista vastaan syytteet kolmesta pahoinpitelystä sekä yhdestä sotilaan sopimattomasta käyttäytymisestä.

Syytteiden mukaan kolme epäillyistä rikoksista on tapahtunut elokuussa 2024 ja yksi pahoinpitelyksi luokiteltu teko huhtikuussa 2025. Asianomistajina on useita miehiä. Yhtä heistä syytetään puolestaan Savolaisen pahoinpitelystä.

Käräjäoikeus ei ole vielä määrännyt jutulle käsittelypäivää, joten oikeusprosessin aikataulu on toistaiseksi avoinna.

Savolainen tunnetaan yhtenä Suomen menestyneimmistä kreikkalais-roomalaisen painin urheilijoista. Hän on saavuttanut urallaan muun muassa EM-hopeaa sekä alle 23-vuotiaiden maailman- ja Euroopan mestaruudet. Lisäksi hän edusti Suomea Tokion olympialaisissa vuonna 2021.

Urheilu-uran ohella Savolainen toimii Puolustusvoimissa. Sotilasarvoltaan hän on kersantti ja työskentelee Urheilukoulussa liikunta-aliupseerina. Vuonna 2024 hänet palkittiin myös vuoden sotilasurheilijana.

LUE MYÖS: