Suomen Urheiluliiton tiedotteen mukaan miesten keihäänheiton viimeinen paikka Birminghamin EM-kisoihin meni Eemil Porvarille. Lopullinen valinta ratkesi torstaina, kun Euroopan rankingit vahvistettiin ja Suomen EM-joukkue täydentyi viimeisillä nimillä.

Porvari liittyy kisajoukkueessa Oliver Helanderin ja Topi Parviaisen rinnalle. Samalla päättyi Teemu Narvin jännitys, sillä Kalevan kisoissa kolmanneksi 81,01 metriä heittänyt keihäsmies ei noussut lopullisella rankinglistalla mukaan 30 kilpailuoikeuden saaneen joukkoon.

Tämän vuoksi Narvia ei voitu valita Suomen joukkueeseen, vaikka hänen suorituksensa kotimaan mestaruuskisoissa nostatti toiveita EM-paikasta.

SUL muistutti, että arvokisavalinnan perusedellytys on aina kilpailupaikan saavuttaminen joko tulosrajan tai rankingin kautta.

– Arvokilpailuvalinnan ehdoton edellytys on saavuttaa kisapaikka tulosrajan tai rankingin perusteella, joten Teemu Narvi ei tästä syystä voinut tulla valituksi. Kisoihin valittu keihäskolmikko on joka tapauksessa väkevä ja erittäin kunnianhimoinen, SUL:n huippu-urheilujohtaja Tuomo Salonen kommentoi.

Keihäänheitto on yksi Suomen vahvimmista lajeista myös Birminghamissa. Helander lähtee kilpailuun mitaliehdokkaana, Parviainen on noussut kuluvan kauden aikana kotimaisen kärjen tuntumaan ja Porvari täydentää joukkueen kolmantena edustajana.

LUE MYÖS: