Alisa Vainion isä paljasti ajatuksensa hurjasta juoksusta – ”Sanattomaksi vetää”
Alisa Vainio ei lähtenyt Birminghamin EM-maratonille varmistelemaan. Suomalainen iski heti kilpailun kärkeen ja teki selväksi, että voitosta taistellaan hänen ehdoillaan.
Ratkaisu osoittautui täydelliseksi. Vainio johti maratonia alusta maaliin ja kruunasi soolojuoksunsa Euroopan mestaruuteen ajalla 2.22.26.
Ero seuraavaan kasvoi lopulta lähes viiteen minuuttiin.
Vainion mukaan taktiikka oli tarkoituksella rohkea. Hän halusi avata kilpailun reippaasti ja nähdä, löytyisikö muista juoksijoista haastajaa.
– Ajatuksena oli, että lähden reippaasti liikkeelle ja katson, lähteekö kukaan seuraamaan. En oikeastaan seurannut vauhtia, kun se ei ollut tässä kisassa niin tärkeää. Mitä vauhdikkaampi kisa, niin se on minulle plussaa.
Birminghamin vaativa rata ei saanut Vainiota muuttamaan suunnitelmaansa. Päinvastoin suomalainen kertoo juosseensa koko matkan vahvasti omalla tuntemuksellaan.
– Menin tunteella, että tuntui helpolta ja hyvältä koko matkan. Hengitys ei joutunut missään vaiheessa koville. Ylämäet rennosti ja alamäet rullaillen, avasi Vainio SUL:n tiedotteessa.
Juoksun vakuuttavuus näkyi myös siinä, ettei Vainion tarvinnut missään vaiheessa luopua kärjestä. Kun muut kilpailivat keskenään, suomalainen sai tehdä matkaa omassa rauhassaan.
Vainion EM-kultaa seurasi myös hänen isänsä Jyrki Vainio. Ylen haastattelussa tunnelma oli voiton jälkeen korkealla, mutta tyttären suoritus oli saanut hänet myös sanattomaksi.
– Kiitos. Sanattomaksi vetää, ei voi mitään. Tiesin, että hän on hyvässä kunnossa, mutta silti yllätti kyllä, että noin kovaa, etenkin tällä radalla, niin kyllä oli paha.
Vainion lähtö ratkaisuna ei ollut hänen isälleen yllätys. Jyrki Vainion mukaan tyttären tapa kilpailla on tuttu: kun lähdetään, lähdetään täysillä.
– No se on sen tyyli lähteä. Kaikki tai ei mitään, kuittasi Jyrki Vainio.
Alkuvauhti herätti silti kysymyksiä myös hänen lähipiirissään. Vauhti oli kovempaa kuin Vainion Sevillan voittojuoksussa tai SE-juoksussa, mikä yhdistettynä Birminghamin rataan teki menosta vaikuttavaa seurattavaa.
– No tietysti alkuvauhti oli kovempi kuin Sevillan voittojuoksussa tai SE-juoksussa. Niin se tähän maastoon niin kyllä vähän ihmetytti. Mutta tiesi mitä teki, hämmästeli Vainion isä.
LUE MYÖS:
- Erik Kulstad paljasti Suvi Minkkisen hurjan muutoksen – tekniikassa oli isoja puutteita
- Nuorten maailmanmestari – seuraava suomalainen olympiavoittaja?
- Olympiavoittaja paljastaa ampumahiihdon mustan hevosen – valtataistelu kiristyy
- Formulamaailmassa historiallinen käänne – Afrikan GP tekee paluun
- Vuokatin Suomen Cup 2026: Aikataulu, ohjelma, tv ja lähtölista
- Söldenin maailmancup 2026: Aikataulu, Ohjelma, TV
- SK: Toni Nieminen tekee paluun hyppyrimäkeen – valmentajalta hurja ennustus
- Kulisseissa kuohuu – Vladimir Putinin ylentämän Aleksandr Bolshunovin tie tukossa
- Huolestuttava ilmoitus: Laura Lahtinen ulos maailmancupista
- Nooralotta Nezirin elämä koki suuren muutoksen – näpäytti samalla epäilijöitään
- Emma Tainio: uusi aluevaltaus!
- Paina nimi mieleen! Krista Pärmäkosken suojatti huippukunnossa hiihtokauden alla
- Onko tässä maastohiihdon seuraava suomalaistähti?
- Porin ennätysnainen jättää kilparadat taakseen – nyt hän paljastaa, miksi ura päättyi
- Alisa Vainion valmentaja paljasti erikoisen harjoitusmallin – näin huiput näyttävät esimerkkiä
- Reetta Hurske puhui suunsa puhtaaksi urheilumaailman kääntöpuolesta
- IL: Jasmin Kähärä ja Verneri Poikonen muuttivat yhteen – uusi koti yllättää
- Harvinaista! Kalle Rovanperä julkaisia kuvia yksityiselämästään
- Nooralotta Nezirin elämä koki suuren muutoksen – näpäytti samalla epäilijöitään
- Suomalaisvalmentaja siirtyi Ukrainan ampumahiihtoon – urheilijalta paljastava kommentti