Ravivalmentaja Mari Leinonen sai torstaina tiedon 24 kuukauden kilpailukiellosta ja 10 000 euron sakosta. Hän kertoo Hevosurheilulle, että dopingrikkomukseen johtaneessa tapauksessa oli kyse hevosen saamista lisäravinteista ja eläinlääkärin määräämästä Hemo-15-tuotteesta.

Suomen Hippos tiedotti torstaina, että sekä Leinonen että Pertti Puikkonen ovat saaneet kilpailukiellon ja sakon dopingrikkomuksista.

Iltalehti tavoitti Leinosen puhelimitse. Valmentaja ei halunnut vielä laajemmin kommentoida tapausta.

– Tämä on ollut kauhea päivä, niin en jaksaisi [kommentoida], Leinonen sanoi.

Leinonen on kuitenkin kertonut tapauksesta tarkemmin Hevosurheilulle. Hänen mukaansa hevonen Overhead Panel oli varsinkin kilpailumatkoilla huono syömään ja juomaan.

Finlandia-viikonlopun aikoihin eläinlääkäri ehdotti hevoselle reseptillä saatavaa Hemo-15-tuotetta. Leinosen mukaan tuotteen tarkoituksena oli auttaa hevosta ja sen lihaksistoa palautumaan startista.

– Finlandia-viikonlopun aikoihin eläinlääkäri ehdotti, että hevoselle voisi antaa reseptillä Hemo-15-tuotetta, joka sisältää aminohappoja ja vitamiineja. Eläinlääkärin ajatuksena oli, että hevonen ja sen lihaksisto palautuisivat paremmin startista, Leinonen sanoi lehdelle.

Hevonen sai samaan aikaan myös toista lisäravinnetta. Myöhemmin kesäkuussa otetusta virtsanäytteestä löytyi kobolttia enemmän kuin sallittu raja-arvo.

Leinonen epäilee, että positiivinen lääkeainenäyte liittyi lisäravinteiden yhdistelmään. Hänen mukaansa Hemo-15:n käyttö perustui eläinlääkärin reseptiin ja tämän antamaan ohjeistukseen.

– Eläinlääkäri kirjoitti reseptin ja kertoi neljän vuorokauden varoajasta. Sen ohjeistuksen mukaan on toimittu, ja lääkeainekirjanpito on kunnossa. En ollut kuullut aikaisemmin tuotteesta, eikä itselläni ollut tietoa tai ymmärrystä, että varoaikoja noudattamalla voisi tapahtua tällaista.

Tapauksen jälkeen Overhead Panel kilpaili vielä heinäkuussa. Tuolloin hevosesta otettu dopingnäyte oli Leinosen mukaan puhdas.

Sen jälkeen Leinosen tallille tehtiin yllätyskäynti, jossa valmentajan mukaan kaikki oli kunnossa. Yllätyskäynnin yhteydessä Leinonen alkoi kuitenkin epäillä, että kesäkuussa otetussa näytteessä olisi jotakin poikkeavaa.

Leinonen ei lopulta vaatinut B-näytteen analysointia.

– En katsonut sen ottamista tarpeelliseksi, kun se ei olisi mitään muuttanut ja haluan saada tämän asian päätökseen.

Tuomion Leinonen sai tietoonsa torstaina iltapäivällä puhelimitse. Ilmoitus tuli kesken Suomen Hippoksen hallituksen kokouksen.

Rangaistus on 24 kuukauden kilpailukielto ja 10 000 euron sakko.

– En tiedä miten tästä selviän. Hevoset ovat aina olleet kaikkeni. Raja-arvo on ylitetty, eikä sille ole mitään tehtävissä, Leinonen kommentoi tapausta Hevosurheilulle.

Hippos ei kuitenkaan käsittele torstain tiedotteessa ainoastaan Leinosen ja Puikkosen tapauksia. Suomen Hippoksella on tutkinnassa lisäksi neljän muun valmentajan tapaukset.

LUE MYÖS: