Kolmen kuukauden dopingkiellon kärsinyt Suomen maajoukkueen koripalloilija Jacob Grandison kritisoi ankarasti Koripalloliiton ja maajoukkueen johdon toimintaa Helsingin Sanomien haastattelussa.

Grandisonin viime vuoden EM-kisoissa antamasta dopingnäytteestä löytyi amfetamiinia, joka oli peräisin hänen käyttämästään, lääkärin määräämästä adhd-lääkitykseen kuuluvasta Adderallista.

Lääkkeen käyttö huippu-urheilussa vaatii Euroopassa poikkeusluvan. Grandison oli ilmoittanut lääkityksestään maajoukkueelle jo vuonna 2021, mutta viestintä lääkintähenkilöstön kanssa jäi epämääräiseksi, eikä lupaa lopulta koskaan haettu.

Asia nousi uudelleen esille EM-kisoissa Liettua-ottelun jälkeen, kun käry varmistui. Pelaaja katsoo jääneensä tilanteessa yksin.

– Joukkue ei suojellut minua, Grandison kommentoi HS:lle.

Kiista on kärjistynyt etenkin Grandisonin ja maajoukkueen lääkärin Aleksi Kallioniemen välille. Vaikka Kallioniemi on kirjeenvaihdossa myöntänyt osasyyllisyytensä poikkeusluvan puutteeseen, hän on väittänyt olleensa tietämätön lääkityksestä.

HS:n selvityksen mukaan Kallioniemi oli kuitenkin tiennyt asiasta Grandisonin maajoukkueuran alusta asti. Grandison syyttää lääkärin valehdelleen suojellakseen itseään.

Koripalloliitto myöntää virheet

Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo kertoi keskiviikkona julkaistussa tiedotteessa suomalaisen koripalloyhteisön olevan äärimmäisen pahoillaan tapahtuneesta.

Liiton valmennuksen johtaja Henrik Dettmann myöntää, että Grandison on joutunut paikkansa pitämättömien syytösten kohteeksi, vaikka ei ole tehnyt käytännössä mitään väärin. Dettmann vakuuttaa liiton ottavan vastuun siitä, että prosessit toimivat jatkossa paremmin.

Alkuvuodesta kilpailukiellostaan vapautunut Grandison on periaatteessa maajoukkueen käytettävissä tulevissa marraskuun MM-karsintaotteluissa, mutta luottamus organisaatioon vaatii sataprosenttista varmuutta.

LUE MYÖS: