Tuomas Seppänen ei ole vielä valmis jättämään moukarinheittoa taakseen. Veteraaniheittäjä päätti yleisurheilukautensa viikonloppuna Kangasalla, mutta uran jatko jäi tarkoituksella avoimeksi.

Seppänen kilpaili Tour de Hammerin finaalissa ja sinkosi moukarin 70,80 metriin. Samalla varmistui kiertueen kokonaiskilpailun voitto.

– Kilpailukausi 2026 päätökseen ihan mukiin menevällä tuloksella 70,80m Tour de hammerin finaalissa Kangasalalla. Samalla räpsähti kokonaiskilpailun voitto, kirjoitti Seppänen Instagramissa.

Kauden aikana Seppänen kirjautti nimiinsä myös 40-vuotiaiden Suomen ennätyksen. Nyt edessä on tauko, mutta kilpailu-ura ei ainakaan vielä pääty.

Seppänen kertoo aikovansa harjoitella tosissaan vähintään yhden kauden lisää. Sen jälkeen hän ei halua tehdä vielä lopullista päätöstä.

– Nyt keholle lepoa hetki ja sitten peruskunnon rakentamista ensi kautta varten. Kesällä 2027 häämöttää Kalevan kisat Porissa. Ihmiset ovat kyselleet jatkanko vielä vai lopetanko. Tosissaan treenaan ainakin yhden kauden ja siitä eteenpäin en lupaa jatkaa enkä lopettaa. Katsotaan miltä meno maistuu ensi vuonna… Vaikka tällä kaudella on ollut omat terveys haasteensa niin silti tunne sisällä on se, että haluan tätä vielä täydellä sydämellä tehdä, kirjoitti jätti.

Julkaisuun tästä.

LUE MYÖS: