Alankomaat oli jo voiton päässä, mutta Suomi ei taipunut. Tampereella pelattu lentopallon miesten EM-ottelu kääntyi lopulta suomalaisille 3–2, kun ”veljekset” nousivat 1–2-tappioasemasta ja ratkaisivat trillerin viidennessä erässä.

Suomen voittoputki jatkuu näin ollen edelleen. Joukkue on voittanut kaikki neljä otteluaan Tampereella pelatuissa EM-kisoissa.

Alankomaat vei avauserän nimiinsä 25–18, mutta Suomi vastasi toisessa erässä lukemin 25–21. Kolmannessa erässä mentiin jälleen äärimmäisen tiukaksi, ja Alankomaat nappasi sen 26–24.

Tässä vaiheessa Suomi oli pakkoraossa. Neljännessä erässä kotijoukkue kuitenkin kokosi rivinsä ja pakotti ottelun ratkaisevaan viidenteen erään 25–20-erävoitolla.

Viidennessä erässä Suomi ei enää antanut vastustajalleen mahdollisuutta kääntää ottelua takaisin. Ratkaiseva erä päättyi Suomelle 15–11.

Ottelun erälukemat olivat 18–25, 25–21, 24–26, 25–20 ja 15–11.

Voitto pitää Suomen C-lohkon kärkipaikalla. Sekä Suomella että Belgialla on neljän ottelun jälkeen kasassa 10 pistettä.

Lohkovaihe ei kuitenkaan ole Suomen osalta vielä ohi. Päätösottelussaan Suomi kohtaa ylihuomenna torstaina Viron, joka on hävinnyt kaikki kolme tähänastista otteluaan eikä ole saanut turnauksessa vielä pistettäkään.

LUE MYÖS: