Kulissipaljastus: Wilma Heltelä nukkui pommiin MM-kisoissa – aamulla alkoi melkoinen operaatio
Seiväshyppääjä Wilma Heltelän MM-karsintapäivä Tokiossa sai poikkeuksellisen alun. Euroopan mestari nukkui pommiin, aamupala oli jäämässä väliin ja Suomen joukkue joutui järjestämään pikaisen pelastusoperaation.
Suomen Urheiluliiton huippu-urheilujohtaja Tuomo Salonen kertoi viime vuoden yleisurheilun MM-kisojen kulisseissa sattuneesta kommelluksesta Runner’s High -podcastissa.
Kaikki alkoi aamuyöllä, kun Salosen puhelimeen ilmestyi Heltelän nimi. Tuolloin urheilija tunnettiin vielä nimellä Wilma Murto.
– Minulla oli puhelin siinä pöydällä ja kello oli siis aika tarkkaan viisi aamulla. Silloin vielä nimellä Wilma Murto vilkkui puhelimen ruudulla nykyinen Heltelä. Ensimmäisen puhelun näin, että se vilkkui, johon en ehtinyt vastaamaan. Siitä tulin pöytään ja sitten soitin takaisinpäin. Wilma kertoi, että hänellä ei ollut herätys toiminut. Oli seipään karsinnan aamu. Aamupala oli menossa kiinni. Me olimme jokainen tyhjentämässä lautasta. Ne aina tyhjensivät sen salin. Kaikki ulos. Sieltä sai viedä kahvin mukanaan, mutta ei ruokaa. Wilma sanoi, että hän pakkaa tässä kamojaan, mutta aamupalalle ei ehdi, kertoi Salonen.
Tilanne oli hankala, sillä hotellin aamiaisravintola oli sulkeutumassa. Lisäksi urheilijoiden kuljetukset kilpailupaikalle oli aikataulutettu tarkasti.
Suomen joukkue oli sopinut, että urheilijat matkustaisivat Salosen kanssa Uberilla ja muu henkilökunta tulisi perässä seuraavalla bussilla.
Heltelä vakuutti ehtivänsä kyytiin, mutta aamupala oli edelleen ratkaisematta.
– Bussiaikataulut olivat niin huonot siellä aamulla, että meiltä oli jo sovittu, että urheilijat lähtevät minun kanssa Uberilla ja sillä seuraavalla bussilla henkilökunta perässä. Se riittää minulle, että urheilijat saavat mielenrauhaa. Meillä oli siihen joku parikymmentä minuuttia aikaa. Wilma sanoi ehtivänsä siihen Uberiin, mutta miten sen aamupalan kanssa. Ei se mitään. Me hoidetaan aamupalat täältä, lisäsi Salonen.
Salonen päätti, ettei seiväshyppääjää jätetä ilman ruokaa tärkeänä kilpailuaamuna.
Hän keskeytti pöydässä käydyn keskustelun ja ilmoitti muulle seurueelle, että nyt tarvittiin nopeaa toimintaa.
Samalla selvisi, miksi Heltelän herätys oli pettänyt.
Puhelimen akku oli loppunut yön aikana. Sängyn vieressä ei ollut latauspistoketta, mutta urheilija oli arvioinut 57 prosentin varaustason riittävän aamuun asti.
Arvio osoittautui vääräksi.
– Siinä oli joku tarina just jollain menossa. Minä lopetin puhelun ja keskeytin keskustelun. Meillä tuli nyt tehtävää. Meillä oli yksi seiväshypyn Euroopan mestari nukkunut pommiin. Puhelimesta oli akku loppunut ja siinä ei ollut pistoketta sängyn vieressä. Ei pystynyt lataamaan. Oli ajatellut kyllä, että akussa 57 prossaa, kyllä se aamuun asti potkii. Mutta ei tällä kertaa potkinut. Nyt kerätään aamupala mukaan. Me pakattiin minun reppuun lautasilla vähän munakasta ja paahtoleipää. Laitettiin lautasia päällekkäin. Sitten repusta vetoketju kiinni ja kävelin varovasti se reppu sylissä, ettei se hirveästi heilu. Yksi vei appelsiinimehua ja toinen pari kahvia siitä käsissään pois. Sitten nähtiin siellä 5.25 hotellin aulassa. Wilma veti aamupalat huiviin ja lähti seipään karsintaan, selvitti Salonen
Operaatio onnistui. Heltelä sai aamupalansa hotellin aulassa kello 5.25 ja pääsi jatkamaan matkaa kohti kilpailua.
Tapaus kuvastaa Salosen mukaan sitä, kuinka monenlaisia yllättäviä tilanteita arvokisajoukkueen taustahenkilöt joutuvat ratkaisemaan.
Huippu-urheilujohtajan työnkuvaan kuuluu paljon muutakin kuin kilpailusuoritusten seuraaminen.
– Kyllä siellä kulisseissa kaikenlaista tapahtuu. Ja sitten niitä ratkotaan. Minulla on tapana sanoa meidän staffille, että pitää olla valmius istua omilla housuillaan tuleen. Ja sitä siellä kyllä todella käytetään, avasi Salonen.
LUE MYÖS:
- Jonna Sundlingilta huolestuttava tunnustus ennen MM-talvea
- Kulissipaljastus: Wilma Heltelä nukkui pommiin MM-kisoissa – aamulla alkoi melkoinen operaatio
- Suomalaisaituri teki suuren elämänmuutoksen – ”Tuntuu ekaa kertaa tosi oikeelta”
- Entinen pikajuoksija Annimari Korte valittiin MM-kisoihin – erikoinen yksityiskohta paljastui
- Silja Kosonen joutuu maahan, jossa ei voi olla oma itsensä
- Mullistaako tämä superpuku yleisurheilun? Uusi keksintö kuohuttaa urheilumaailmaa
- Uskomaton suomalaishetki MM-kisoissa – pitkän odotuksen jälkeen kultaa!
- Fifan huipulla muhii jättikohu – Gianni Infantinon rahavirroista vakavia väitteitä
- Erik Kulstad paljasti Suvi Minkkisen hurjan muutoksen – tekniikassa oli isoja puutteita
- Nuorten maailmanmestari – seuraava suomalainen olympiavoittaja?
- Paina nimi mieleen! Krista Pärmäkosken suojatti huippukunnossa hiihtokauden alla
- Emma Tainio: uusi aluevaltaus!
- Onko tässä maastohiihdon seuraava suomalaistähti?
- Porin ennätysnainen jättää kilparadat taakseen – nyt hän paljastaa, miksi ura päättyi
- Alisa Vainion valmentaja paljasti erikoisen harjoitusmallin – näin huiput näyttävät esimerkkiä
- Olympiavoittaja paljastaa ampumahiihdon mustan hevosen – valtataistelu kiristyy
- SK: Toni Nieminen tekee paluun hyppyrimäkeen – valmentajalta hurja ennustus
- Erik Kulstad paljasti Suvi Minkkisen hurjan muutoksen – tekniikassa oli isoja puutteita
- Reetta Hurske puhui suunsa puhtaaksi urheilumaailman kääntöpuolesta
- Nooralotta Nezirin elämä koki suuren muutoksen – näpäytti samalla epäilijöitään