Reetta Hurske puhui suunsa puhtaaksi urheilumaailman kääntöpuolesta
Reetta Hurske on avannut jälleen tuntemuksiaan sosiaalisessa mediassa.
Tampereen Pyrintöä edustava aitajuoksija kertoi Instagram-tilillään viettäneensä viime viikot Joensuussa, jossa arki on sujunut mukavasti.
Hurske on omien sanojensa mukaan viihtynyt Joensuussa huomattavasti paremmin kuin monessa muussa paikassa, jossa hän on harjoittelut tai kilpaillut. Pika-aituri huomautti, että ammattilaisurheilu on välillä kaukana nautinnosta.
Voit lukea Hurskeen päivityksen alta.
– Tällä hetkellä oon jossain päin Suomea matkalla Tampereelle Joensuusta, siellä vietetyn kolmen viikon jälkeen. Oon rehellisesti yllättynyt siitä, kuinka hyvin oon viihtynyt ja saanut oman arjen pyörimään sielläkin normaalisti. Vaikkei mulla Joensuussa juuri ookaan ketään urheilun ulkopuolisia tuttuja. Topias ja Mimmi tietysti on. Pitkältihän oma arki kuitenkin pyörii hallin ja kodin välillä.
– Iso syy viihtymiseen on varmasti ollut se, että mulla on ollut mukava olla ja reenata Joensuussa. Yleisurheiluun liittyvät ympäristöt, tapahtumat tai reissut ei oo ollu mulle viime vuosina kovinkaan helppoja ympäristöjä olla ja viihtyä, vaan ne on saattanut herättää mussa enemmänkin tunteita ulkopuolisuudesta ja yksinäisyydestä. Joensuussa en kuitenkaan oo tuntenut niin, mikä on ollut ihanaa. Koen myös, että mut on kohdattu ilman ennakkoluuloja tai -ajatuksia.
– On ollut välillä jollakin tavalla vaikeeta ymmärtää niitä koettuja tunteita ulkopuolisuudesta ja yksinäisyydestä. Kyse on kuitenkin mulle sellasesta ympäristöstä, missä oon kasvanut ja viettänyt ison osan mun tähänastisesta elämästä. Voi myös olla, että se liittyy kasvuun ja kehitykseen, omien arvojen ja itsetuntemuksen vahvistumiseen, tai ehkä ei. Tässä hetkessä osaan kuitenkin olla niiden fiilisten kanssa ja hyväksynyt ne sellasena kun ne tulee. Täytyy myös myöntää, että asiaa helpottaa hirveesti myös se, että viihdyn itseni seurassa hyvin ja lopulta mä tiedän, miten toimia kuitenkin mulle tässä niin tutussa ympäristössä!
– Tälläsiä ajatuksia tältä reissulta. Nyt on aika palata taas hetkeks Tampereelle, tuttuun ympäristöön ja tuttuun halliin. Ja Joensuu – nähään taas pian.
Mikäli kuva ei näy, näet sen täältä.
LUE MYÖS:
- Reetta Hurske puhui suunsa puhtaaksi urheilumaailman kääntöpuolesta
- Emma Tainio: uusi aluevaltaus!
- Emma Kimiläinen latasi suorat sanat Valtteri Bottaksesta – esitti jo yllättävän uravaihtoehdon
- Harvinaista! Kalle Rovanperä julkaisia kuvia yksityiselämästään
- IL: Jasmin Kähärä ja Verneri Poikonen muuttivat yhteen – uusi koti yllättää
- Suomalaisvalmentaja siirtyi Ukrainan ampumahiihtoon – urheilijalta paljastava kommentti
- Sydney Sweeney riisuutui taas – ”Ei p*skapuhetta, vain urheilua”
- Kaisa Mäkäräinen kohtasi ikävän yllätyksen Itävallassa – hiihtosuunnitelmat uusiksi
- Oliver Lindelin sensaatio kausi jatkuu – suomalaiskaksikko vahvassa vireessä Madridissa
- Martti Puumalaisen mitalihaave murskaantui – ratkaiseva heitto päätti ottelun
- Ruotsin maajoukkueesta toinen iso uutinen – olympiamitalisti ilmoitti raskaudesta
- Hiihtäjä Rebecca Ehrnrooth vaihtoi lajia – Puolassa kova tulos
- Martti Puumalaisen mitalihaave murskaantui – ratkaiseva heitto päätti ottelun
- Kaisa Mäkäräinen kohtasi ikävän yllätyksen Itävallassa – hiihtosuunnitelmat uusiksi
- Suomeen historiallista MM-hopeaa
- Oliver Lindelin sensaatio kausi jatkuu – suomalaiskaksikko vahvassa vireessä Madridissa
- Laura Arffmanilta avoin ulostulo: ”Se synkistää mielen usein”
- Lehti: MM-kultaleijona joutui sairaalaan
- Suomen ampumahiihdossa alkaa iso remontti – liitto paljasti suunnitelmansa
- IL: Jasmin Kähärä ja Verneri Poikonen muuttivat yhteen – uusi koti yllättää