Yhdistetyn olympiatulevaisuus on vakavasti uhattuna, mutta kansainvälinen hiihtoliitto FIS ei aio luopua lajista. Liiton uusi puheenjohtaja Alexander Ospelt kertoo, että yhdistetyn aseman vahvistamiseksi suunnitellaan merkittäviä uudistuksia.

Yksi puhutuimmista vaihtoehdoista on pohjoismaisten hiihtolajien maailmanmestaruuskilpailujen järjestäminen joka vuosi.

Ospelt paljasti xc-ski.de haastattelussa, että vuosittaisten MM-kisojen suunnittelun taustalla on ennen kaikkea huoli yhdistetyn tulevaisuudesta.

– Kun aloimme suunnitella vuosittaisia MM-kisoja, ajattelimme ennen kaikkea yhdistettyä. Yhdistetty tarvitsee arvokisahuipennuksen, Ospelt kertoi.

Lajin tilanne on muuttunut erityisen vaikeaksi sen jälkeen, kun kesällä selvisi, ettei yhdistetty kuulu olympialaisten kilpailuohjelmaan ainakaan vuonna 2030.

Päätös on herättänyt runsaasti huolta muun muassa Suomessa, Norjassa ja Saksassa.

Olympiastatuksen menettäminen on yhdistetylle merkittävä takaisku. Juuri siksi FIS etsii nyt keinoja, joilla lajille voitaisiin turvata kansainvälisiä huipputapahtumia myös tulevaisuudessa.

Vuosittaiset maailmanmestaruuskilpailut olisivat huomattava muutos pohjoismaisten hiihtolajien kilpailukalenteriin.

Ospeltin mukaan ajatuksena on tarjota yhdistetylle säännöllinen arvokisahuipennus, vaikka sen paikka olympialaisissa on toistaiseksi menetetty.

FIS tavoitteet eivät kuitenkaan rajoitu uusien MM-kisojen suunnitteluun.

Ospelt vakuuttaa, että kansainvälinen hiihtoliitto tekee kaikkensa yhdistetyn aseman turvaamiseksi. Pitkän aikavälin tavoitteena on saada laji takaisin olympialaisten ohjelmaan.

Hiihtopomo kertoi saaneensa viestin, jonka mukaan paluu voisi olla mahdollinen.

Se edellyttäisi kuitenkin onnistumista lajin kehittämisessä.

Olympiaohjelmasta putoaminen ei siis Ospeltin saamien tietojen perusteella välttämättä tarkoita yhdistetylle lopullista päätöstä. Paluumahdollisuus riippuu siitä, miten lajin asemaa pystytään tulevina vuosina vahvistamaan.

FIS aikoo tarttua haasteeseen myös kilpailutoiminnan kautta.

Ospelt nosti esiin, että tulevalla kaudella yhdistetyssä kilpaillaan lajin historian laajimman maailmancup-kalenterin mukaisesti.

Kyseessä on merkittävä panostus tilanteessa, jossa yhdistetyn kansainvälisestä tulevaisuudesta käydään vilkasta keskustelua.

Lisäksi suunnittelupöydällä on uusia kilpailumuotoja.

Niiden avulla FIS pyrkii kehittämään yhdistettyä ja vahvistamaan sen asemaa kansainvälisessä urheilussa.

Ospeltin viesti on selvä: vaikka olympiaohjelmasta putoaminen on vakava takaisku, yhdistettyä ei aiota jättää oman onnensa nojaan.

– Yhdistetty on yksi kansainvälisen hiihtoliiton FIS ydinlajeista, ja sellaisena sen pitää myös pysyä, Ospelt kertoi.