Lentopallon olympiakarsintoihin merkittävä muutos – ”Erittäin kova tie”

Kansainvälinen Lentopalloliitto FIVB julkisti tiistaina lentopallon lopullisen olympiakarsintajärjestelmän, joka sisälsi melkoisen yllätyksen.
Suomen miesten sijoituksella FIVB:n rankingissa ei olekaan mitään merkitystä, vaan avainasemaan nousee Euroopan olympiakarsintaturnaus tammikuussa 2016.
Jotta Suomi pääsee Rio de Janeiron olympialaisiin, Suomen pitää ensin selviytyä Euroopan kahdeksan maan olympiakarsintaturnaukseen. Sinne otetaan isäntämaan lisäksi Euroopan rankingin seitsemän parasta maata.
Suomi on tällä hetkellä rankingissa kahdeksas. Näin Suomi selviytyisi turnaukseen, jos isäntämaa on Suomen edellä rankingissa tai joku edellä olevista maista lunastaa olympiapaikan jo ensi syyskuun maailmancupista. Suomen ranking-sijoitus voi toki vielä muuttua ylös- tai alaspäin ensi vuoden EM-kisojen ja Maailmanliigan menestyksen myötä.
Euroopan karsintaturnauksesta voittaja pääsee suoraan olympialaisiin ja kaksi seuraavaa menee maailmankarsintaturnaukseen, joka on samalla myös Aasian olympiakarsintaturnaus. Siellä pelaa kaikkiaan kahdeksan maata, neljä Aasiasta, kaksi Euroopasta, yksi Pohjois- ja Väli-Amerikasta sekä yksi Etelä-Amerikasta. Niistä menee olympialaisiin paras aasialainen joukkue ja turnauksen kolme parasta maata.
– Tämä on erittäin kova tie, mutta ehdottomasti mahdollinen meidän joukkueellemme, lentopallomaajoukkueen päävalmentaja Tuomas Sammelvuo kommentoi tiedotteessa.
– Tämä on meille hieno mahdollisuus ja se on erittäin hyvin linjassa sen kanssa miten MM-kisoihin mentiin. Olennaista on, että päästään Euroopan karsintaturnaukseen ja pärjätään siellä. Maailmankarsinnasta on täydet mahdollisuudet mennä olympialaisiin, Sammelvuo sanoi.
Olympialaisiin kolme väylää
Olympiakisoissa on mukana yhteensä 12 maata ja sinne voi päästä isäntämaa Brasilian seuraksi kolmea väylää pitkin.
Ensimmäinen väylä on Japanissa 8.9.-23.9.2015 pelattava maailmancup, jonka kaksi parasta maata menevät olympialaisiin. Euroopasta maailmancupiin osallistuvat vuoden 2013 EM-kisojen loppuottelijat eli Venäjä ja Italia sekä maailmanmestari Puola.
Toinen väylä on voittaa oman maanosan mestaruus tai olympiakarsintaturnaus. Euroopassa pelataan tammikuussa 2016 kahdeksan maan olympiakarsintaturnaus, jonka voittaja ottaa lipun Rioon.
Kolmas väylä on maailmankarsintaturnaus. Niitä järjestetään kaksi. Japanissa touko-kesäkuussa 2016 järjestettävä turnaus on samalla Aasian olympiakarsintaturnaus, johon osallistuu Aasiasta neljä maata, Euroopasta kaksi, Pohjois- ja Väli-Amerikasta yksi ja Etelä-Amerikasta yksi. Olympialaisiin pääsee paras aasialainen joukkue ja turnauksen kolme parasta maata.
Toisessa maailmankarsintaturnauksessa on yksi maa Pohjois- ja Väli-Amerikasta, yksi Etelä-Amerikasta ja kaksi Afrikasta. Turnauksen voittaja saa olympialaisten viimeisen paikan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Silja Kosonen sanoi sen nyt suoraan – tämä mies sai täyslaidallisen ja tästä syystä
- Kaisa Mäkäräinen sai yllättäviä vierailijoita – nainen reagoi välittömästi
- Ella Junnilaa lähestyttiin – SE-nainen sai poikkeuksellisen tarjouksen
- Jasmi Joensuu lähti Suomesta – teki vielä yhden päivityksen
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Krista Tervo heitti mahtavan kaaren – kisan jälkeen paljastui merkittävä tieto
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- Lotta Harala katosi kuvasta – nyt tuli päivitys, joka käänsi katseita: ”Hyvä luoja”
- Viivi Lehikoiselta pysäyttävä päivitys SE-juoksun jälkeen
- Lotta Harala katosi kuvasta – nyt tuli päivitys, joka käänsi katseita: ”Hyvä luoja”
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- IS:ssä shokkitieto Suvi Minkkisen tapauksesta
- Viivi Lehikoiselta pysäyttävä päivitys SE-juoksun jälkeen
- IS:ssä rajuja väitteitä Silja Kososesta ja tästä miehestä
- Tätä pelättiin: Se oli siinä – suomalaiselta seivästähdeltä musertava päivitys
- Mitään ei ole tehtävissä – Reetta Hurske kohtasi karun todellisuuden
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Mykistävää ylivoimaa – suomalaisaituri tykitti kautta aikojen ajan