Janne Korpi toiseksi slopestylen maailmancupissa Kanadassa
Janne Korpi on tullut toiseksi slopestylen maailmancupin kilpailussa Stonehamissa Kanadassa. Korpi oli voittanut karsinnat ja lähti ensimmäisen kierroksen viimeisenä laskijana liikkeelle. Hän saikin parhaat pisteensä 91,00 ensimmäisestä laskusta ja siirtyi sillä kisan toiseksi kisan lopulta voittaneen Michael Ciccarellin taakse.
Kanadalainen Ciccarelli sai vielä parannettua pisteitään toisella laskulla keräten pisteet 95,50, mutta Korpi ei onnistunut enää petraamaan. Kukaan ei myöskään noussut enää hänen ohitseen. Jannen ensimmäinen lasku oli frontside 1080, backside 1260, caballerial 1080, caballerial 270 frontside boardslide, halfcab 50-50 bs 180 out.
– Ensimmäinen ranini oli viimeistä reiliä lukuun ottamatta hyvä. Kun näin Ciccarellin laskun niin ajattelin, että minun pitää tehdä eri rani jos haluan voittaa. Kaksi kertaa koitin pahempaa rania ja tulin perseelteni. Sää oli tänään vähän flätti, niin ei kauheasti nähnyt. Hyppyrit olivat myös melko pieniä, niin oli vaikea tehdä pahoja trikkejä. Mutta toinen sija oli hyvä sijoitus – olen tyytyväinen, Janne Korpi kommentoi Lumilautaliiton tiedotteessa.
Petja Piiroinen sijoittui kisassa viidenneksi pisteillä 79,50 ja Roope Tonteri yhdeksänneksi pisteillä 22,25. Naisten kisassa Ella Suitiala sijoittui viidenneksi pisteillä 72,50. Naisissa voiton vei big airin tapaan hollantilainen Cheryl Maas. Hänen voittolaskunsa pisteet olivat 95,00.
– Olen tyytyväinen, että kisa oli tänään – oli parempi laskea ja eilen sai levätä. Reilit menivät mulla vähän läpilaskuna, mutta olen tyytyväinen, että sain frontside 720:n sinne alkuun. Vikasta hyppyristä olisi pitänyt pyöriä vähän enemmän, mutta se jää sitten seuraavaan kisaan, Ella Suitiala kommentoi.
Hänen laskunsa oli frontside 720, backside 540, switch backside 180, boardslide to fakie ja halfcab 50-50.
Maailmancup jatkuu seuraavaksi Park Cityssä Yhdysvalloissa, jossa kisataan slopestylessä ja halfpipessä 25.2.-1.3.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lewis Hamilton teki kylmät Charles Leclercille – Kim Kardashian keskiössä
- Nyt tuli vastaus puheisiin – Saga Vanninen avasi suunsa MM-halleista
- Sivert Bakkenin kuolemasta kamala tieto – valmentaja lähetti viestin lehdelle
- Johannes Kläbo ei uskonut Frida Karlssonia – sitten lävähti kuva todisteeksi
- HS: Suomi nousi taas esiin olympialaisten järjestäjänä – ”Yksi maailman edistyksellisimmistä”
- Maastohiihdon olympiamitalisti sairaalaan – tämä tiedetään
- Varma kulta suli sekunneissa – olympiamitalistin kaatuminen järkytti finaalia
- Suoraa puhetta – Johannes Kläbo löi Aleksandr Bolshunoville luun kurkkuun
- Yllätyskäänne: Olympiavoittaja teki oharit Lahden maailmancupille – ”Emme pakota ketään”
- Urheilijat tekivät rohkean valinnan – tästä asusta nousi kohu
- Varma kulta suli sekunneissa – olympiamitalistin kaatuminen järkytti finaalia
- Suoraa puhetta – Johannes Kläbo löi Aleksandr Bolshunoville luun kurkkuun
- Maastohiihdon olympiamitalisti sairaalaan – tämä tiedetään
- Yllätyskäänne: Olympiavoittaja teki oharit Lahden maailmancupille – ”Emme pakota ketään”
- MM-valintasopassa shokkikäänne – Lotta Haralan ja Reetta Hurskeen kilpasisko yllätti
- Urheilijat tekivät rohkean valinnan – tästä asusta nousi kohu
- Suomen hiihto murroskohdassa – Sami Jauhojärvi latasi suorat sanat
- Iivo Niskasen tilanne ratkesi – tässä Suomen hiihtojoukkue Salpausselän kisoihin!
- Tähtikato iskee Kontiolahdelle – useat huippunimet puuttuvat
- ”Vetäydyn kolmesta ensimmäisestä kisasta” – F1:ssä kova päätös