Muodostelmaluistelun juniori-MM:ssä komeaa suomalaismenestystä – kaksoisvoitto
Kuva: Getty Images
Suomalaiset osoittivat ylivoimansa muodostelmaluistelussa ottamalla komeasti kaksoisvoiton junioreiden MM-kilpailussa Zagrebissa. Maailmanmestaruuteen nousi Musketeers (FIN1) pistein 172,98. Hopeaa sai Team Fintastic (FIN2) pistein 166,73. MM-pronssia otti Kanadan Les Supremes 162,09. Musketeers uusi kahden vuoden takaisen maailmanmestaruutensa, kuten Team Fintastic hopeansa.
Hallitseva maailmanmestari Musketeers oli vasta toinen lyhytohjelmassa, mutta oli vapaaohjelman selvä ykkönen mahtipontisella Nälkäpeli-ohjelmallaan. Takaa-ajoasema toi joukkueelle sopivasti taistelutahtoa ja se venyikin kauden parhaaseen vapaaohjelmaansa. Valmentaja Anu Oksanen oli iloinen voiton varmistuttua.
– Joukkue teki sen mitä osasi ja luisteli rutiinilla hyvän ohjelman. Lyhytohjelman toinen sija eilen toi meille selvästi nälkää ja taistelutahtoa. Halusimme voittaa vapaaohjelman ja sen teimme, Oksanen sanoi Taitoluisteluliiton tiedotteessa.
Lyhytohjelman voittanut Team Fintastic luisteli Kahlimaton-ohjelmansa tyylikkäästi ja tarkasti, mutta jäi silti teknisesti kauas parhaastaan. Yksi kaatuminen sekä vaikeustason jääminen myllyssä ykköseksi verottivat joukkueen teknisiä pisteitä niin, että myös Kanada nousi vapaaohjelmassa heidän edelleen. Komponenttipisteissä
joukkue oli kuitenkin illan paras. Valmentaja Kaisa Arrateig oli ohjelman jälkeen pettynyt, vaikka uskoi hopean kirkastuvan ajan kanssa.
– Joukkue ei valitettavasti pystynyt tänään parhaaseensa. Kaatuminen sekä yllättävä tason alennus myllyssä harmittavat. Tämä ei ollut kokonaisuudessakaan meidän vuotemme, Arrateig pohti.
Suomalaisjunioreille menestys ei tullut yllätyksenä. Ennen virallisten MM-kilpailuiden myöntämistä junioreille kaksi vuotta sitten on Team Fintastic tai Musketeers voittanut epävirallisen MM-kilpailun World Challenge Cupin 12 kertaa, vuodesta 2001 lähtien. Team Fintasticilla voittoja on kahdeksan, Musketeersilla neljä. MM-kilpailut käydään vuoro vuosittain Challenge Cupin kanssa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Emma Tainion kuvassa huomio kiinnittyi yhteen asiaan – ”Motivoi tätäkin urheilijaa”
- Nyt ei lupaa hyvää – Sami Jauhojärveltä synkkä tieto Jasmi Joensuusta Viaplayn tv-lähetyksessä
- Ruotsalaiset kikkailivat oudosti – tästä ei kerrottu muille
- Selityksiä? – Johannes Lamparter paljasti, miksi ei pystynyt vastaamaan Herolan kiriin
- Falunin kisaviikonloppu alkaa kohun keskellä – venäläiset takaisin lähtöviivalla
- Wilma Murto avasi suunsa – lähes kahden vuoden jälkeen kaikki on toisin
- Draamaa, boikottiuhka ja kirivoitto – Falun jätti jäljen Pärmäkosken uraan
- Nyt tipahti Alisa Vainiosta kova arvio IS:llä
- Mitä ihmettä taitoluistelijan selästä löytyi? – Mediassa alkoi kova mylläkkä tästä kuvasta
- Nyt tuli vahvistettu tieto Elina Lampelasta – huolestuttava arvio piti paikkansa
- Nyt ei lupaa hyvää – Sami Jauhojärveltä synkkä tieto Jasmi Joensuusta Viaplayn tv-lähetyksessä
- Draamaa, boikottiuhka ja kirivoitto – Falun jätti jäljen Pärmäkosken uraan
- Emma Tainion kuvassa huomio kiinnittyi yhteen asiaan – ”Motivoi tätäkin urheilijaa”
- Pitkä maajoukkueura päättyy – koskettava viesti faneille
- Ruotsalaiset kikkailivat oudosti – tästä ei kerrottu muille
- Nyt tuli vahvistettu tieto Elina Lampelasta – huolestuttava arvio piti paikkansa
- Selityksiä? – Johannes Lamparter paljasti, miksi ei pystynyt vastaamaan Herolan kiriin
- Nyt tuli suoraa puhetta – Iivo Niskasen tulevaisuudesta kova väite
- Huippulupaus sivuun Espoosta – kantapäävaiva katkaisi kauden
- IL: Nyt alkoi tapahtua – suomalaisessa yleisurheilussa muhii jättiyllätys