Suomalaissuunnistaja yllättyi MM-kisapaikastaan – ”Mitä enemmän tekee, sen varmemmaksi tulee”

Suomi-paitaan pukeutuminen on ollut juniorista asti suunnistaja Jenny Patanalle salainen haave, joka toteutui tänä kesänä.
Kesäkuussa maailmancupissa debytoinut 26-vuotias nappasi lopulta paikan myös MM-sprinttiin ja sprinttiviestiin. Hän on Skotlannissa Suomen joukkueen ainoa ensikertalainen.
Patanan nousu kotimaiseen kärkeen ja MM-edustajaksi on tapahtunut lastenhoitajan kokopäivätyön ja vuoden ja 7-kuukauden ikäisen Minttu-tyttären värittämän perhearjen lomassa. MM-edustuspaikan tuonut onnistunut kesä on ollut Hiidenkiertäjien suunnistajalle yllätys.
– Salainen haaveeni on jo juniorista asti ollut saada pukea edes kerran Suomi-paita päälle. Norjan/Ruotsin maailmancupin jälkeen laskeskelin, että MM-kisoihin pääsy vaatii täydellistä onnistumista sprintin katsastuksissa. Mutta niin vaan tulin, otin ja voitin, ja sprinttipaikka MM-joukkueessa olikin minun, Patana kertoo Suunnitusliiton tiedotteessa.
Espoolainen ei osaa selittää kehitystään yhdellä tekijällä, vaan sanoo sen olevan monen asian summa. Hän on saanut osallistua maajoukkueen ulkopuolelta sprinttileireille ja juossut paljon sprinttiharjoituksia läpi talven.
– Mitä enemmän tekee, sen varmemmaksi tulee. Fyysisten ominaisuuksien parantumista tuntuu tapahtuneen vuosi vuodelta, samoin tietoisuus omista kilometrivauhdeista, ennätyksistä. Kovaa juoksemalla oppii juoksemaan kovaa, Patana sanoo.
Sprintti on Patanalle monella tapaa luontaista. Hän sanoo intensiivisen ja lyhytkestoisen lajin sopivan luonteelleen.
– Keskittymiseni pysyy hyvin kasassa, kun joutuu kokoajan lukemaan karttaa, rataa ja maastoa sekä ylläpitämään maksimaalista vauhtia.
Jotain viitteitä kehittymisestä sprintissä antavat myös harjoitukset kuluneen kauden aikana: normaalisuunnistusharjoituksia on takana maksimissaan 5–7, kun taas sprinttiharjoituksia on ollut yli 40.
Patana on usein sanonut vahvuudekseen urheilijana fysiikan, mutta nykyään hän pitää tärkeämpänä itsetuntemusta ja analysointia.
– Teen sellaisia harjoituksia, jotka sopivat itselle ja tuntuvat hyvältä. En käytä esimerkiksi sykemittaria tai tiedä omia kynnysrajojani. Luotan omaan tuntemukseen ja kelloon tai vauhtiin. Analysoinnin merkitys on myös suuri. Sen avulla selviää syyt ja seuraukset, ja ne omaksumalla pystyy kehittymään.
Patana on koko heinäkuun lomalla päivätyöstään, mikä antaa mahdollisuuden valmistua hyvinkin huolellisesti MM-sprinttiin.
– Kolme ensimmäistä viikkoa on tullut harjoiteltua aika kovaa. Paljon sprinttiä tukevia juoksuharjoituksia ja itse sprinttejä. Väliin sitten muutama palauttava lenkki, minkä lisäksi olen tehnyt kuivaharjoittelua kisamaastoissa. Skotlannissa MM-joukkueen kanssa tutustuimme tyyppimaastoihin ja teimme kovia sprinttiharjoituksia. Viimeisellä viikolla on tarkoitus hiukan laskea tehoja ja tehdä ylläpitävää harjoittelua. Sen jälkeen kisat saavatkin vain tulla ja kunto on mitä parhain, Patana sanoo hymyillen.
Patana sanoo ajattelevansa yleensä pitkällä tähtäimellä, mutta nyt hän elää suunnistajana ja sprintterinä täysillä MM-kisoihin asti.
– Katsotaan kisojen jälkeen, mitä tapahtuu. Suunnistajaksi olen syntynyt ja suunnistaja tulen olemaan. Se ei muutu. Perhe ja työ vaan asettavat tiettyjä rajoituksia, hän pohtii.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Jutta riisui tiukkaa kisa-asuaan – tämä näky oli liikaa monelle: ”Huh”
- IL paljasti: Suomen hiihtotähti teki kaikessa hiljaisuudessa kovan tilin
- Maailmancup sai jäädä – Iivo Niskanen astui nyt esiin ja kertoi missä mennään
- Suomen hiihtotähdet romahtivat – Ylellä sanottiin ääneen julmaa faktaa
- Suomen hiihtotykki täysin hukassa – veti johtopäätöksensä maailmancupin kisan jälkeen
- Asiantuntija katsoi Kerttu Niskasen menoa – veti synkän johtopäätöksen IS:ssä
- Krista Pärmäkoski ei kierrellyt ja kaarrellut Ylellä – suomalaishiihtäjien romahduksen syylliset ovat selvät
- Tätä ei olisi kaivattu: Suomen hiihtotähdestä tipahti shokkiuutinen
- Ruotsalaistähti riisui yllättäen vaatteensa rantakuvassa – nainen ällistyi ihmisten reaktioista
- Ronnie O’Sullivanilta ällistyttävä temppu – selostaja haukkoi henkeä: ”Hyvä luoja!”
- Kerttu Niskanen tiputti uutispommin Viaplaylla – Sami Jauhojärvi ällistyi
- Nyt kävi nolosti – Kaisa Mäkäräinen sekoili Helsingissä
- Aleksandr Bolshunov avautui länsimaalaisista – suusta tuli melkoista tekstiä
- Remi Lindholmille riitti – sanoi ääneen brutaalin totuuden Suomen mieshiihtäjistä
- Karu totuus Riitta-Liisa Roposesta selvisi
- Oho: Ampumahiihtolegenda Mari Eder teki yllättävän aluevaltauksen
- Tätä ei olisi kaivattu: Suomen hiihtotähdestä tipahti shokkiuutinen
- Ronnie O’Sullivanilta ällistyttävä temppu – selostaja haukkoi henkeä: ”Hyvä luoja!”
- Ruotsalaistähti riisui yllättäen vaatteensa rantakuvassa – nainen ällistyi ihmisten reaktioista
- Raju heitto: Kilpakumppani syytti Iivo Niskasta vedätyksestä kameroiden edessä