Yllätysdiili – IL: Topi Raitanen löi rahoiksi: ”Se on bisnestä”
Estejuoksun Euroopan mestari Topi Raitanen, 30, vaihtaa jälleen jalkinemerkkiä ja siirtyy juoksemaan Salomonin kengillä. Ratkaisu on yllättävä, sillä ranskalaisbrändi on noussut juoksumarkkinoille vasta viime vuosina.
– Se on bisnestä. Elämme markkinataloudessa, Raitanen kuvaili siirtoa Iltalehdelle.
Aiemmin Raitanen on edustanut muun muassa Adidasta ja Pumaa. Uusi diili on kuitenkin aiempia merkittävämpi taloudellisesti.
– En vertaile tätä sopimusta aiempiin sopimuksiini. Sen voi sanoa, että on helpompi neuvotella Euroopan mestarina kuin ilman Euroopan mestaruutta, hän kertoo.
Salomonin diili on Raitasen urheilu-uran rahakkain, sillä perussopimuksen arvo vuodessa on useita kymppitonneja ja bonuksia voi tulla niin, että vuotuinen kokonaispotti on päälle 100 000 euroa.
Raitanen korostaa, että päätöksessä painavat ennen kaikkea urheilulliset syyt ja välineiden toimivuus.
– Hyvät kengät on helpompi vaihtaa tosiin hyviin. Tässä vaiheessa uraa, kun sitä ei ole kymmentä vuotta jäljellä, teen ratkaisut urheilullisuus edellä. Haluaa varmistaa, että minulla on hyvät välineet käytössä, hän sanoo.
Raitasen kilpailukausi on ollut viime vuosina rikkonainen loukkaantumisten vuoksi, mutta hän tähtää takaisin huipputasolle kaudella 2026.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Tulokset ja osallistujat
- Valavuori vs Palander – Beazt Fight Nigt tulokset
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki