Harri Heliövaara ja Henry Patten tarjosivat Madridin Masters-turnauksessa todellisen jännitysnäytelmän ja poistuivat kentältä voittajina.

Suomalais-brittiläinen nelinpelipari oli jo lähellä pudota turnauksesta, kun Theo Arribagen ja Albano Olivettin muodostama ranskalaiskaksikko nappasi avauserän selvästi 6–2.

Toisessa erässä tilanne näytti jo ratkeavan vastustajille, mutta juuri ratkaisuhetkillä Heliövaara ja Patten kaivoivat esiin sitkeytensä. Katkaisupelissä he joutuivat selkä seinää vasten ja kolme ottelupalloa uhkasi katkaista heidän taipaleensa.

He kuitenkin kestivät paineen. Tie-break kääntyi lopulta heidän edukseen lukemin 10–8.

Ratkaisu haettiin kolmannen erän superkatkaisupelissä, jossa draama sai jatkoa. Peli eteni piste pisteeltä äärimmäisen tasaisena, mutta jälleen ratkaisuhetkillä Heliövaara ja Patten olivat terävämpiä. Toinen 10–8-voitto sinetöi paikan puolivälierissä.

Seuraava haaste Madrid Openissa ei helpotu, vaan vastaan asettuvat turnauksen viidenneksi sijoitetut Marcelo Arevalo ja Mate Pavic.

LUE MYÖS: