Ratakelaaja Henry Manni nappasi parayleisurheilun EM-kisojen päätösmatkaltaan 800 metriltä hopean. Aiemmin Manni voitti Italian Grossetossa T34-luokan 100, 200 ja 400 metriä.
Kisojen viimeisessä kilpailussaan Manni kelasi 800 metrin ennätyksensä 1.45,14, mutta mestaruuteen se ei riittänyt. Sen vei britti Isaac Towers kisaennätyksellä 1.44,57.
– Ihan hyvä kelaus, mutta parempaa toivoin, Manni summasi.
Kisat menivät Mannilta likimain täydellisesti.
– Ei tullut neljää kultaa, joten ihan nappisuoritus se ei ollut, mutta ei kai se kolme huonosti ole, kolmoismestari tuumi.
– Tästä on hyvä jatkaa kohti Rioa ja seuraavia kisoja.
Tuomas Manni oli 800 metrillä viides ajalla 1.59,01
– Vähän liian hidas startti, en päässyt muiden mukaan. Jouduin yksin kelaamaan. Vähän parempaa lähtöä toivoin, mutta loppujen lopuksi ihan tyytyväinen olen, Manni totesi.
Miesten F37-luokan kiekonheitossa Timo Mustikkamaan kohtaloksi tuli myöhästymisen tuoma hylkäys. Hän pääsi Suomen joukkueen toiveesta kentälle heittämään kilpailun, mutta hänen tuloksia ei hyväksytty.
– Calling-aika meni kiinni, enkä aluksi päässyt sisälle. Näyttivät myös punaista korttia, eli en ole tehnyt tulosta, vaikka kävinkin työskentelemässä kiekkoringissä, Mustikkamaa totesi.
Näin saat 20 vapaapeliä
Et tarvitse omaa talletusta
- Avaa pelitili Kalevala Kasinolle.
- Valitse suosikkipeli Reactoonz ja pelaa 20 vapaapeliä ilman omaa talletusta!
- Lisäksi tarjolla huikea 325€ bonus.