Kazanin maailmancupista tärkeää kokemusta voimistelijoille – ”Hyvää harjoitusta olympialaisiin”
Kuva: Getty Images
Venäjän Kazanissa kilpailtiin perjantaina rytmisen voimistelun maailmancup osakilpailussa yksilöiden neliottelussa sekä karsittiin välinefinaalien paikoista. Suomea olivat edustamassa olympialaisiin valmistautuva Ekaterina ”Katja” Volkova sekä Rebecca Gergalo, molemmat voimistelijat edustavat Voimistelu- ja urheiluseura Eliseä.
Volkova voimisteli iltapäivän kilpailussa vahvan ja näyttävän nauhaohjelman, josta hän saavutti uudet ennätyspisteensä 17,750. Keilaohjelmassa Volkova onnistui myös hyvin ja pisteet 17,550. Aamupäivällä Volkovan suorituksissa näkyi korkean kanveesin aiheuttama jännitys, pallo-ohjelmassa pieniä virheitä ja vanneohjelmassa pari pudotusta, jotka tiputtavat pisteitä reilummin. Volkovan pisteet pallo-ohjelmasta 17,300 ja vanne-ohjelmasta 16,000. Neliottelun yhteispisteet Volkovalla 68,600.
– Aamupäivän kisassa jännitin paljon, mutta iltapäivän nauha- ja keilaohjelmat sujuivat jo paljon paremmin ja ylsin omalle tasolleni. Korkealla kanveesilla pääsee kisaamaan harvoin, joten tämä oli hyvää harjoitusta olympialaisiin, kommentoi Volkova.
Vasta viime viikolla maailmancup debyyttinsä tehnyt Gergalo kilpaili tänään toisessa maailmancup kilpailussaan ja ensimmäistä kertaa korkealla kanveesilla. Parhaiten Gergalo onnistui pallo-ohjelmassa napaten pisteet 16,000. Nauhaohjelmassa Gergalo paransi huomattavasti viime viikonlopun kisasta.
– Gergalon suorituksessa näkyi hermostuneisuus ja jännitys, mutta kokemus on hänelle todella arvokasta, kertoi molempia voimistelijoita valmentava Larisa Gryadunova.
Volkova keräsi neliottelusta yhteispisteet 68,600.
Kazanin maailmancup jatkuu lauantaina joukkuekilpailuiden karsinnalla sekä yksiöiden välinefinaaleilla.
Lähde: Voimisteluliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hiihtotähti paljasti: Iivo Niskanen lausui miehelle jäätävät sanat hotellilla
- Suomen A-maajoukkuehiihtäjä lähti kotiin – ”Iso pettymys”
- Frida Karlsson ”surullisessa” tilanteessa – hämmästeli kilpasiskonsa käytöstä
- Isoisä teki sopimuksen jättiliigaan
- Ylen asiantuntijalta tyly tuomio – Perttu Hyvärinen nosti kädet pystyyn
- Therese Johaugin viesti oli liikaa – Norjan hiihtotähti murtui kyyneliin
- Krista Pärmäkoskelta surkeita uutisia – julkaisi lannistavia kuvia
- Ikävä totuus paljastui: Suomen ampumahiihtonaiselta murheellinen päivitys
- Reetta Hurske paljasti – nämä läheisen pysäyttävät sanat muuttivat kaiken
- Mitä ihmettä? Teemu Selänteen golfkaveri herättää raivoa hiihdon maailmancupissa
- Jasmi Joensuu teki asioita selväksi Norjassa
- Ex-hiihtotähti laukoi Iltalehdessä kylmän kommentin Kerttu Niskasesta
- Therese Johaugin viesti oli liikaa – Norjan hiihtotähti murtui kyyneliin
- Frida Karlsson ”surullisessa” tilanteessa – hämmästeli kilpasiskonsa käytöstä
- Kerttu Niskanen romahti – neljän sanan viesti ei jätä mitään epäselväksi
- Suomen A-maajoukkuehiihtäjä lähti kotiin – ”Iso pettymys”
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Iso päätös! Yleisurheilun superlupaus Ella Mikkolalta paljastus lapsuudestaan
- IS: Alisa Vainio sai tilastogurun ällistymään: ”Ei vain ole mahdollista”
- Ylen asiantuntijalta tyly tuomio – Perttu Hyvärinen nosti kädet pystyyn