Suomalaisgolfaaja hyvällä mielellä British Openiin – ”Puttipelin kanssa oli ongelmia”
Noora Tammisen kenraaliharjoitus tällä viikolla pelattavaa British Openia ajatellen päättyi Skotlannissa jaettuun 29 sijaan.
Tammisen kolmen kierroksen yhteistulos 217 ylitti Dundonald Linksin kentän yhdellä lyönnillä. Tammisen kierrostulokset tässä Eurooppa Tourin osakilpailussa olivat 74, 72 ja 71.
– Kahdella ensimmäisellä kierroksella löin hyvin palloa, mutta puttipelin kanssa oli ongelmia. Mahdollisuudet kovempaankin tulokseen oli olemassa, sillä greeniosumia oli perjantaina 16 ja eilisellä kierroksella 15.
– Tänään osuin greeneille 13 kertaa, mutta pitkäpeli oli sen sijaan vähän laimeaa. Onneksi huonot lyönnit pysyivät kuitenkin kohtuullisina, kertasi Tamminen tiedotteessa.
– Tämä oli kuitenkin hyvää valmistautumista British Openia varten. Matkustan tänään [sunnuntaina] Lontooseen ja huomenna suuntaan jo Woburniin tutustumaan kisakenttään. Kuvien perusteella se näyttää metsäkentältä ja se sopiikin itselleni paremmin kuin links-kenttä. Nyt on muutama päivä aikaa valmistautua elämäni ensimmäiseen Major-turnaukseen ja täytyy sanoa, että olen superinnoissani tulevasta viikosta!
British Open on naisten kauden neljäs Major-turnaus ja se käynnistyy Woburn Golf and Country Clubilla torstaina 28.7.
Scottish Openin ykköseksi golfasi Ranskan Isabelle Boineau. Ranskalainen juhli ensimmäistä ET-voittoaan tuloksella 205 (-11). Kisan kakkonen oli voittajasta lyönnin jäänyt Ruotsin Linda Wessberg (-10). Walesin Becky Morgan ja USA:n Beth Allen jakoivat kolmannen sjian tuloksellaan -9.
Tammisen kanssa Rion olympiaviheriöille matkaava Ursula Wikström (+2) jakoi Skotlannissa sijaa 34 ja Minea Blomqvist-Kakko (+6) sijaa 45. Kilpailun neljäs suomalainen, Oona Vartiainen, karsiutui kahden kierroksen jälkeen.
Lähde: Tiedote
LUE MYÖS:
- Alisa Vainio jyräsi SM-kultaan – katse oli jo Berliinissä
- Suomen EM-otteluun valtava yleisö – Tampereella tehdään historiaa
- Tätä norjalaistähti ei sulattanut – järjestäjiltä outo ennustus
- Ruotsalaistähti joutui salailemaan totuutta – sitten tuli karu pettymys
- IS: Jere Karalahti paljastaa, miksi hän palaa kehään – ”elämä hymyilee”
- Podcast: Nanna Karalahti tyrmää hurjan palkkioväitteen – ”Ei ollut kyllä totta”
- Esapekka Lapille järisyttävä romahdus – MM-rallissa tuli karu päivä
- Kalle Rovanperä sanoi sen suoraan MTV:lle – rallissa voi jysähtää jättiyllätys
- Draamaa miesten seiväskisassa – Armand Duplantis nosti riman ME-korkeuteen
- Lauri Markkasen sai tarpeekseen – laukoi suorat sanat Gettomasan sopimuksesta
- Ampumahiihdosta iloinen perheuutinen – kaksi tähtinimeä odottaa vauvaa
- Draamaa miesten seiväskisassa – Armand Duplantis nosti riman ME-korkeuteen
- Alisa Vainio tekee nyt erikoisen ratkaisun – taustalla on täysin toinen suunnitelma
- Pikajuoksutähti Emma Tainio päästi irti – nyt alkoholi kuuluu kuvaan
- Lauri Markkasen sai tarpeekseen – laukoi suorat sanat Gettomasan sopimuksesta
- Yksi asia Janni Hussin ulkonäössä ärsytti rallipiireissä – ”Lupaan lopettaa heti, jos…”
- Max Verstappen latasi Viaplaylla suorat sanat Robin Räikkösestä
- Sydney Sweeney riisuutui urheilun puolesta – videolla heti kymmeniä miljoonia katsojia
- Oho! Veera Mattila paljasti hurjan tavoitteensa Ylelle
- Minja Korhonen: merkittävä sopimus!