Suomalaisuimarit kauhoivat Riossa kolme SE-aikaa – ”Laajalla rintamalla eteenpäin”
Kuva: Getty Images
Suomen kahdeksan uimarin joukkue saavutti Rion olympia-altaassa 12 lajissa kaksi välieräpaikkaa. Ennätysaikoja syntyi kolme.
2000-luvun suurimmalla kokoonpanolla liikkeellä ollut Suomen olympiauintijoukkue ylsi Riossa 25 prosentin ennätystasoon. Se on vähemmän kuin muissa kauden aikana kisatuissa arvokisoissa. Myös se, että peräti viisi uimaria saavutti Rion A-aikarajan, kertoo siitä, että olympiauintien näyttöaikana on tehty kovia tuloksia, mutta kauden päätöksessä Riossa oman tulostason saavuttaminen jäi vain 25 prosentin tasolle.
– Suomen uinti on mennyt laajalla rintamalla eteenpäin, kun katsotaan myös koko kautta. Riossa saatiin kahdeksaan vuoteen ensimmäiset jatkopaikat olympiauinneista. Ja naisten paluu olympialaisten viestiin 20 vuoden tauon jälkeen on kova juttu, ja sijoitusta onnistuttiin vielä nostamaan täällä, kertoo uinnin joukkueenjohtaja Jari Varjonen.
Jenna Laukkanen ja Tanja Kylliäinen kohensivat Suomen ennätyksiään Riossa. Matti Mattsson ei päässyt omiin kärkiaikoihinsa, mutta hän toi Laukkasen ohella Suomelle välieräpaikan.
Omien ennätysaikojen perusteella jatkopaikan olisivat Riossa ottaneet myös Mimosa Jallow, Matias Koski ja Ari-Pekka Liukkonen. He saivat rohkaisevan tiedon siitä, että oma ennätys on olympialaisissa toteutuessaan kovaa valuuttaa.
– Kärkiuimareidemme rutiinitaso riittää selkeästi EM-tasolla semifinaaleihin ja finaaleihin, mutta olympiatasolla jatkopaikka vaatii lähes poikkeuksetta uran parasta suoritusta, Varjonen jatkaa.
Tulevalla olympiadilla Varjonen jatkaa tehtävässään nimikkeellä olympiavalmentaja. Seuraavan neljän vuoden periodilla Tokion olympialaisiin on selvää, että suomalaisessa huippu-uinnissa luotetaan jatkossakin uimari-valmentajaparien laadukkaaseen työhön ja sen tukemiseen:
– Tokion olympialaisten kannalta on hyvä huomata, että olemme lähellä kansainvälistä kärkeä, mutta seuraavan olympiadin aikana perustason pitää nousta sen verran, ettei välieriin tarvitse välttämättä omaa ennätystä. Sen voi saavuttaa vain oppimalla omista uinneista ja kovalla työllä ja kilpailukokemuksella. Myös valmentajien osaamisen lisääminen on edelleen meidän yksi painopiste tulevalla olympiadilla, Varjonen painottaa.
Lähde: Suomen Uimaliitto
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suuri suru – Suomen mestari ja lajilegenda on kuollut
- Kalle Rovanperän raju päätös yllätti – Jari-Matti Latvala muistuttaa yhdestä ratkaisevasta asiasta
- Karmiva onnettomuus lentomäessä – näin hyppääjälle kävi
- Erik Kulstad latasi suoraan ampumahiihdon tulevaisuudesta – pienet erot ratkaisevat kaiken
- Armand Duplantis latasi suorat sanat Wilma Murron kunnosta
- Kaisa Mäkäräinen pääsi uusiin työhommiin – lähetti saman tien viestin Ylelle
- Teini jyräsi maailman huiput – täysin uskomaton temppu
- Johanna Matintalo lähti Suomen hiihtomiehen kanssa viihteelle – ”Ihme tanssilattialla”
- Hälytyskellot soivat – asiantuntija latasi Ylelle täysilaidallisen Suomen hiihtäjistä
- Shokkihetki kotiyleisön edessä – Jessie Digginsin viimeinen hetki ladulla kääntyi painajaiseksi
- Kuuma yhteenotto maalissa hiihtäjien kesken – tuomaristo puuttui heti
- Johannes Kläbolta suuri paljastus tulevaisuudestaan – ”voi olla mahdollista”
- IL: Armand Duplantis latasi suoran vastauksen Wilma Murrolle – ”Minua ei kiinnosta”
- Kaisa Mäkäräinen pääsi uusiin työhommiin – lähetti saman tien viestin Ylelle
- Johanna Matintalo lähti Suomen hiihtomiehen kanssa viihteelle – ”Ihme tanssilattialla”
- Hälytyskellot soivat – asiantuntija latasi Ylelle täysilaidallisen Suomen hiihtäjistä
- Armand Duplantis latasi suorat sanat Wilma Murron kunnosta
- Karmiva onnettomuus lentomäessä – näin hyppääjälle kävi
- Tero Seppälä julkaisi rajun kuvan – kaatuminen teki pahaa jälkeä
- Shokkihetki kotiyleisön edessä – Jessie Digginsin viimeinen hetki ladulla kääntyi painajaiseksi