Ilkka Tuomisto hiihti komeasti kakkoseksi maailmancupissa – ”Työmiehen keli”

Ilkka Tuomisto hiihti perjantaina hienosti toiseksi Ukrainassa järjestetyssä parahiihdon maailmancupin 7,5 kilometrin perinteisen kisassa. Suomalainen jäi voitosta 15 sekuntia.
Perjantain urakka oli siinä mielessä erikoinen, että kisaa jouduttiin lyhentämään armottomien säiden takia. Tämä ei Tuomiston tekemiseen kuitenkaan vaikuttanut, kun suomalainen nappasi siis toiseksi suurimmat maailmancupin pisteet.
– Melko huonoissa olosuhteissa kelien puolesta kisa, jota jouduttiin vähän lyhentämään lumisateen ja kovan myrskyn takia. Mutta todellinen työmiehen keli, Tuomisto kertoi olosuhteista, ja jatkoi:
– Latu oli ummessa melkein koko matkalla ja jouduttiin hiihtämään latujen välissä, mikä ei ole mitään herkkua meille.
Kaikkiaan suomalainen oli päivän rupeamaansa tyytyväinen, ja Tuomisto lähteekin hyvillä mielin eteenpäin. Tosin kilpaileminen ei ole täysin varmaa lauantaina raskaan kelin takia.
– Mutta hyvä kisa kokonaisuutena ja asiallinen lopputulos. Tästä on hyvä jatkaa kisoja täällä eteenpäin. Tosin nyt näyttää siltä, että huominen kisa 20 kilometrin vapaalla siirretään sunnuntaille, kun vielä huomiselle on luvattu 50 senttiä aamulle uutta lunta ja myrskyä.
Perjantain kisan voiton vei kotiyleisön iloksi Ukrainan Igor Reptjukh, saman maan Grigorii Vovtshinski puolestaan otti kolmannen podium-paikan heti Tuomiston jälkeen.
Lähde: Hiihtoliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen avautui – tämä asia selvisi nyt naiselle
- Hiihdon maailmantähti tylytti Iivo Niskasta: ”Rehellisesti sanottuna…”
- Nooralotta Neziri palasi koti-Suomeen – hyväksyi karun totuuden: ”Ei ole enempää annettavaa”
- SE-tulos murskaksi – Suomessa hirmukaari: ”Huhhuh mikä kisa”
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Peliliike: Norjan hiihtonainen nappasi Therese Johaugin veljen
- Suvi Minkkinen jakoi ilouutisia ampumahiihtomiehen kanssa
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Yle: Wilma Murto jätti kuin nallin kalliolle – mies veti johtopäätöksensä: ”Turha jäädä roikkumaan”
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Kaisa Mäkäräinen rikkoi somehiljaisuuden – päivitys olikin sitten lyhyt ja karu
- Peliliike: Norjan hiihtonainen nappasi Therese Johaugin veljen
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Silja Kosonen pamautti mahtikaaren – naisen välitön reaktio kertoo kaiken
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä