Yleisurheilun EM-hallikisat lähestyvät – ”Monelle läpilyöntipaikka”
Kuva: Getty Images
Yleisurheilun hallikauden kiintopisteet ovat Pohjoismaiden hallimaaottelu Tampereella, SM-hallit Jyväskylässä ja 17-22-vuotiaiden SM-hallit Turussa.
Kansainvälisen kilpailukauden huipentavat EM-hallit maaliskuussa Belgradissa. Suomen Urheiluliiton (SUL) valmennusjohtaja Jorma Kemppainen uskoo, että kisoihin lähtee Suomesta 8-10 urheilijan joukkue.
– Jos Belgradin EM-halleja ajatellaan, väkevimmät menestyjäkellokkaat ovat kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä, aitajuoksija Nooralotta Neziri ja seiväshyppääjä Wilma Murto, Kemppainen ennustaa.
– Myös seiväshyppääjä Minna Nikkanen on lupaavassa kunnossa. Odotan myös, että muiden muassa pika-aituri Elmo Lakka, kolmiloikkaaja Simo Lipsanen, kuulantyöntäjä Arttu Kangas, korkeushyppääjä Linda Sandblom ja ainakin 1-2 miespituushyppääjää ja Nezirin ohella 1-2 naispika-aituria rikkoo EM-kisojen tulosrajan.
Kemppainen muistuttaa, että olympiakisojen jälkeiset EM-hallit ovat ja ovat olleet monelle urheilijalle luonnollinen läpilyöntipaikka.
– Neljä vuotta sitten Eero Haapala ponnisti pituushypyssä neljänneksi, Nooralotta Neziri juoksi 60 metrin aitojen finaalissa ja Ella Räsänen juoksi hienosti 400 metrillä. Muitakin hyviä suomalaissuorituksia nähtiin, Kemppainen muistelee.
Heittäjillä Euroopan cup Kanarialla
Talven kilpailuruletti on jo hyvässä vauhdissa. Maajoukkueurheilijoille ensimmäinen etappi on Tampereen hallimaaottelu. Sinne katsastetaan urheilijoita Vaasassa 2. helmikuuta, Jyväskylässä 4. helmikuuta ja Helsingissä 4.-5. helmikuuta sekä 28. tammikuuta. Kiekon, moukarin- ja keihäänheiton talvisen kilpailukauden huipentavat kunkin lajin SM-hallikilpailujen ohella maaliskuun puolivälissä Kanarialla, Las Palmasissa kilpailtava heittolajien talvinen Euroopan cup. – Heittäjillä on nyt ehkä hieman aikaisempia vuosia suurempi kiinnostus kilpailla tässä tapahtumassa. Kiinnostusta on kaikissa heittolajeissa, mutta lopulliset päätökset ketkä mukaan ovat lähdössä, muhivat helmikuun puoliväliin saakka, Kemppainen sanoo. Lontoon MM-kisoihin tähtäävien kilpakävelijöiden kausi alkaa maaliskuussa Slovakian Dudincessa 50 kilometrin kilpailulla. Lähde: Yleisurheilu.fiLUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Silja Kosonen teki sen! Upea heitto siivitti suomalaisen Euroopan mestariksi
- Nuori suomalaislupaus avasi karun pettymyksen – ”Kivuliain sijoitus”
- Antti Sainion EM-urakka päättyi karuun välierään – finaalipaikka jäi hurjan rajan taakse
- Birminghamin EM-kisoissa karu näky: katsomot ammottavat tyhjyyttään
- IL: Pelottavia uutisia Silja Kososen haastajille – asiantuntija ällistyi näkemästään
- Saga Andersson murtui täysin EM-karsinnan jälkeen – taustalla tutut painajaismuistot
- Suomalaisaituri ei niellyt EM-juoksun olosuhteita purematta – tykitti vihjailun someen
- Saksalaissprintterin EM-pronssi vaarassa – taustalla doping-epäily
- SuomiUrheilu seuraa: Silja Kososelle EM-kultaa!
- Ice Cage 8: Aikataulu, ottelijat, Live Stream, liput
- Mitalitili auki? EM-kisat 12.8.2026: Aikataulu, ohjelma, tv, suomalaiset
- Miesten moukarimestari varoitti Silja Kososta – EM-finaalissa täytyy varoa yhtä asiaa
- LIVESEURANTA: EM-kisojen toinen kilpailupäivä – näin suomalaiset suoriutuivat
- IL: Pelottavia uutisia Silja Kososen haastajille – asiantuntija ällistyi näkemästään
- IS: Kimmo Kinnunen ei päästänyt superlupausta Seppo Rädyn luokse: ”Sinne et mene”
- Yleisurheilun EM-kisat 11.8.2026 – päivän suomalaiset, aikataulu, tv-lähetykset
- SuomiUrheilu seuraa: Silja Kososelle EM-kultaa!
- Emilia Kangas jakoi julman viestin somessa – vastaus oli hyytävän tyyni
- IL: Alisa Vainio lähtee EM-maratonille suursuosikkina – asiantuntija heitti kylmän arvion
- Suomalaisaituri ei niellyt EM-juoksun olosuhteita purematta – tykitti vihjailun someen