Yleisurheilun EM-hallikisat lähestyvät – ”Monelle läpilyöntipaikka”
Kuva: Getty Images
Yleisurheilun hallikauden kiintopisteet ovat Pohjoismaiden hallimaaottelu Tampereella, SM-hallit Jyväskylässä ja 17-22-vuotiaiden SM-hallit Turussa.
Kansainvälisen kilpailukauden huipentavat EM-hallit maaliskuussa Belgradissa. Suomen Urheiluliiton (SUL) valmennusjohtaja Jorma Kemppainen uskoo, että kisoihin lähtee Suomesta 8-10 urheilijan joukkue.
– Jos Belgradin EM-halleja ajatellaan, väkevimmät menestyjäkellokkaat ovat kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä, aitajuoksija Nooralotta Neziri ja seiväshyppääjä Wilma Murto, Kemppainen ennustaa.
– Myös seiväshyppääjä Minna Nikkanen on lupaavassa kunnossa. Odotan myös, että muiden muassa pika-aituri Elmo Lakka, kolmiloikkaaja Simo Lipsanen, kuulantyöntäjä Arttu Kangas, korkeushyppääjä Linda Sandblom ja ainakin 1-2 miespituushyppääjää ja Nezirin ohella 1-2 naispika-aituria rikkoo EM-kisojen tulosrajan.
Kemppainen muistuttaa, että olympiakisojen jälkeiset EM-hallit ovat ja ovat olleet monelle urheilijalle luonnollinen läpilyöntipaikka.
– Neljä vuotta sitten Eero Haapala ponnisti pituushypyssä neljänneksi, Nooralotta Neziri juoksi 60 metrin aitojen finaalissa ja Ella Räsänen juoksi hienosti 400 metrillä. Muitakin hyviä suomalaissuorituksia nähtiin, Kemppainen muistelee.
Heittäjillä Euroopan cup Kanarialla
Talven kilpailuruletti on jo hyvässä vauhdissa. Maajoukkueurheilijoille ensimmäinen etappi on Tampereen hallimaaottelu. Sinne katsastetaan urheilijoita Vaasassa 2. helmikuuta, Jyväskylässä 4. helmikuuta ja Helsingissä 4.-5. helmikuuta sekä 28. tammikuuta. Kiekon, moukarin- ja keihäänheiton talvisen kilpailukauden huipentavat kunkin lajin SM-hallikilpailujen ohella maaliskuun puolivälissä Kanarialla, Las Palmasissa kilpailtava heittolajien talvinen Euroopan cup. – Heittäjillä on nyt ehkä hieman aikaisempia vuosia suurempi kiinnostus kilpailla tässä tapahtumassa. Kiinnostusta on kaikissa heittolajeissa, mutta lopulliset päätökset ketkä mukaan ovat lähdössä, muhivat helmikuun puoliväliin saakka, Kemppainen sanoo. Lontoon MM-kisoihin tähtäävien kilpakävelijöiden kausi alkaa maaliskuussa Slovakian Dudincessa 50 kilometrin kilpailulla. Lähde: Yleisurheilu.fiLUE MYÖS:
- Suvi Niiranen paljasti ikävän uutisen – edessä operaatio
- Erik Kulstad teki valintansa – tässä ovat Suomen ampumahiihtäjät maailmancupin avaukseen
- Raiskauksesta tuomittu ex-kiekkoilija Hannu Pikkarainen – uusi elämä Lapissa
- Suomalaisurheilija lopettaa uransa – julkaisi tunteikkaan viestin
- Nyt jysähti! Suomen hiihtokaksikolta järisyttävä suoritus Norjassa
- Suomen maajoukkueen ampumahiihtäjä teki ison muutoksen – näin hänellä sujuu
- Oho! Wilma Heltelä julkaisi harvinaisen kuvan aviomiehestään
- Nyt tuli ikävä uutinen suomalaisesta NHL-pelaajasta – kauden avaus jää väliin
- Olli Kunnari johdatti Suomen historiaan – näin päävalmentaja reagoi jättisaavutukseen
- MM-kisojen sensaatio ei nauti kuuluisuudesta – paljasti rankan seurauksen
- Berliinin maratonin voitto maksoi juoksijalle kovan hinnan – leikkaus edessä
- Olli Kunnari johdatti Suomen historiaan – näin päävalmentaja reagoi jättisaavutukseen
- Suomen Veljekset saivat ylistystä Puolassa – vertaus oli poikkeuksellinen
- Nyt tuli ikävä uutinen suomalaisesta NHL-pelaajasta – kauden avaus jää väliin
- Oho! Wilma Heltelä julkaisi harvinaisen kuvan aviomiehestään
- Huippuhiihtäjiltä ilouutinen – ”Oli jo aikakin”
- Alisa Vainio paljasti – tästä syystä kaikkien aikojen paras juoksu jäi haaveeksi
- Alisa Vainio murtui täysin Ylen haastattelussa – sai tärkeää apua synkällä hetkellä
- IL: Maratonille osallistunut Ville Galle teki paljastuksen alkoholinkäytöstään
- Samuel Purola: suuri elämänmuutos!