Pituushypyn olympiavoittaja kuumeni huijaussyytteistä: ”Pitäisikö yhdestä diskauksesta viedä kaikki?”

Pituushypyn olympiavoittaja Tatjana Lebedeva kuumeni kuullessaan venäläiskolmikkoon suuntautuneista huijaussyytteistä.
Australian Bronwyn Thompson, brittiläinen Jade Johnson ja Intian Anju Bobby-George ovat lähteneet taistoon venäläistä vuoden 2004 olympialaisten mitalikolmikkoa vastaan (uutinen).
Lebedeva, Irina Meleshina ja Tatjana Kotova ottivat kolmoisvoiton naisten pituushypyssä Ateenan olympiakisoissa vuonna 2004. Venäläisten taakse sijoille neljä, viisi ja kuusi jääneet Thompson, Johnson ja Bobby-George hakevat nyt maidensa yleisurheiluliitoilta tukea taistelussa, jossa venäläisten tulokset yritetään mitätöidä.
– En haluaisi edes kommentoida. Pitäisikö ihmiseltä viedä kaikki, jos hänet on kerran diskattu? Tämä on järjetöntä, Lebedeva sanoo tuohtuneena RIA Novostille.
– Kansainvälinen olympiakomitea avasi Pandoran lippaan, kun alkoi tutkimaan vanhoja näytteitä. Tämä johtaa vain ketjureaktioon, jossa kaikki syyttävät ja epäilevät toisiaan.
– On oikein säilyttää näytteitä tieteelliseen tutkimukseen, mutta kun manipuloiminen alkaa…siinä ei olympialiike voita.
Valittajien iso ongelma on, että Ateenan kisojen dopingnäytteet ovat jo vanhentuneita. Venäläiskolmikko ei antanut positiivista dopingnäytettä Ateenassa, mutta on sen jälkeen jäänyt kiinni dopingista.
Lebedevalta vietiin viime tammikuussa Pekingin vuoden 2008 olympiakisojen kolmiloikan ja pituushypyn hopeamitalit. Venäläisnainen jäi uusintatesteissä kiinni kielletyn aineen Turinabolin käytöstä. Lebedeva on valittanut CASiin eli Urheilun kansainväliseen vetoomustuomioistuimeen.
Meleshina sai huhtikuussa vuonna 2012 kahden vuoden kilpailukiellon annettuaan positiivisen dopingnäytteen testosteronista. Kotova voitti vuoden 2005 MM-kisoissa pituushypyn hopeaa, mutta antoi myös positiivisen dopingnäytteen vuoden 2013 uusintatesteissä. Kotova menetti MM-hopeansa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Frida Karlsson poseerasi hiihtomiehen kanssa – fanit villiintyivät
- Täysi vastaantulija – Suomen keihässensaatio romahti: ”Pettynyt olen”
- Mahtikaaret voi unohtaa – Krista Tervolta karu päivitys
- Krista Pärmäkoski sai ikävän yllätyksen – ”Mulla on iso ongelma”
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen avautui – tämä asia selvisi nyt naiselle
- Hiihdon maailmantähti tylytti Iivo Niskasta: ”Rehellisesti sanottuna…”
- Nooralotta Neziri palasi koti-Suomeen – hyväksyi karun totuuden: ”Ei ole enempää annettavaa”
- SE-tulos murskaksi – Suomessa hirmukaari: ”Huhhuh mikä kisa”
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Mahtikaaret voi unohtaa – Krista Tervolta karu päivitys
- Krista Pärmäkoski sai ikävän yllätyksen – ”Mulla on iso ongelma”
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen avautui – tämä asia selvisi nyt naiselle
- Hiihdon maailmantähti tylytti Iivo Niskasta: ”Rehellisesti sanottuna…”
- Täysi vastaantulija – Suomen keihässensaatio romahti: ”Pettynyt olen”
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Nooralotta Neziri palasi koti-Suomeen – hyväksyi karun totuuden: ”Ei ole enempää annettavaa”
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti