Tällaista ei ole ennen nähty – yleisurheilutähti yrittää ME-tulosta äärimmäisissä olosuhteissa

Pituushypyn MM-kultaa Lontoossa voittanut Luvo Manyonga havittelee uutta maailmanennätystä poikkeuksellisissa olosuhteissa.
Lontoossa Manyonga ponnisti mestariksi tuloksella 848. Huhtikuun lopulla hän loikkasi 17 senttiä pidemmälle Potchefstroomissa. Tulos 865 oikeuttaa kaikkien aikojen listalle sijaan 11.
Eteläafrikkalainen pomppuihme ja kuusi muuta urheilijaa kilpailevat keskiviikkona yli 3000 metrin korkeudessa, SuperSport raportoi. Lähde raportoi ME-yrityksen olevan ainutlaatuinen.
Lähteen mukaan miehet lämmittelevät Ranskan Tignesissä sisähallissa ja lentävät sitten helikopterilla parin minuutin matkan Alpeille, jonne on rakennettu pituushyppypaikka.
– Olemme suunnitelleet maailmanennätysyritystä. Fysioterapeutti on valmistanut Luvoa hyppäämään korkealla erityisillä hengitysharjoituksilla. Olemme myös hankkineet erityisiä lämpövaatteita, Manyongan valmentaja Neil Cornelius selvitti.
– Haluamme auttaa Luvoa tekemään todella suuren hypyn. Uskon, että hän pystyy tekemään jotakin merkittävää.
Mikäli sääolosuhteet eivät ole keskiviikkona optimaaliset, niin Corneliuksen mukaan urheilijat voivat hypätä myös torstaina tai perjantaina.
SuperSport kirjoittaa, että samalla hyppypaikalla nähtäneen myös kaksi kolmiloikkaajaa. Olympiavoittaja Jeff Henderson ja tuore maailmanmestari Christian Taylor saattavat hakea huipputulosta korkeassa ilmanalassa.
Pituushypyn ME on Mike Powellin nimissä. Powell hyppäsi 895 Tokion MM-kisoissa 1991. Kolmiloikan maailmanennätys on Jonathan Edwardsin vuonna 1995 loikkima 18,29.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Mari Eder teki uuden aluevaltauksen – Kaisa Mäkäräisellä on näppinsä pelissä
- Miss Suomi -tittelin tavoittelu alkaa – Lotta Harala sai riemastuttavia uutisia
- Wilma Murto ällistyi yleisurheilumiehen jäätävästä tempusta – reagoi välittömästi
- Paljastus: Johannes Kläbo tekee posketonta tiliä
- HS: Legenda katsoi hetken Eva Wahlströmin nyrkkeilemistä – antoi saman tien brutaalin tuomion
- Yksi on poissa: Hiihtoliitto jakoi traagisen uutisen
- Kaiken piti olla kunnossa: Ikävä tieto Ronnie O’Sullivanin tilasta
- Emma Tainio ällistytti muodonmuutoksellaan Ruotsi-ottelun alla – ”Niin upee”
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- IS:lle ladattiin melkoista tekstiä 17-vuotiaasta Ella Mikkolasta
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- Suomen hiihtonaisen maajoukkueleiri sai romanttisen käänteen
- Erostaan ilmoittanut Jani Sievinen palasi työpaikalle – siellä odotti brutaali viesti
- Emma Tainio ällistytti muodonmuutoksellaan Ruotsi-ottelun alla – ”Niin upee”
- IS:lle ladattiin melkoista tekstiä 17-vuotiaasta Ella Mikkolasta
- Kaiken piti olla kunnossa: Ikävä tieto Ronnie O’Sullivanin tilasta
- Suomen joukkue Ruotsi-otteluun valittiin – Lotta Harala ei voinut käsittää tätä tietoa
- Hurjaa jälkeä: Kuulantyöntäjä Emilia Kangas murskasi ennätyksensä
- Nooralotta Nezirin kuvaukset saivat yllätyskäänteen – ”Tehdään tästä pakaravideo”
- Ella Junnila poseerasi kiekkomiehen kanssa – kertoi ilouutisia