Ranskan puoliksi suomalainen tennissankari ylsi upeaan urotekoon maailman kovimmassa turnauksessa! – ”Ei ole mitään kauniimpaa”
Kuva: Getty Images
Lucas Pouille sai koko Ranskan sankarin viitan tuotuaan Davis Cupin voiton maahan ensimmäistä kertaa 16 vuoteen. Puoliksi suomalainen 23-vuotias voitti Ranskalle tenniksen merkittävimmän turnauksen kirkkaimman palkinnon päihittämällä Steve Darcisin ratkaisevassa viidennessä ottelussa.
Kisaisännät saivat Davis Cupin mestaruuden vihdoin kotiin ensi kertaa sitten vuoden 2001. Pouille oli ymmärrettävän ylpeä saavutuksestaan, ja jakoi kiitosta myös joukkuetovereilleen.
– Kaikki ryntäsivät luokseni viimeisen pisteen jälkeen. Ei ole mitään kauniimpaa kuin se tunne. Olen niin ylpeä joukkueestani. Halusimme todella tämän palkinnon ja toimme sen nyt kotimaahamme 16 vuoden tauon jälkeen, Pouille hehkutti Davis Cupin verkkosivuilla.
Belgia ja Ranska taistelivat arvokisan voitosta aivan loppumetreille saakka. Ennen Pouillen ja Darcisin ottelua voitot olivat 2-2. David Goffin piti belgialaisten haaveita turnausvoitosta hengissä kaatamalla Jo-Wilfried Tsongan. Pokaalin ranskalaisille varmisti kuitenkin lopulta Pouille.
Lucas Pouille on juuriltaan puoliksi suomalainen. Hänen suomalainen äitinsä Lena Stenlund-Pouille on kotoisin Närpiöstä. Pouille vietti lapsuudessaan paljonkin aikaa Suomessa, mutta viime vuosina tennistähden tiukka aikataulu on estänyt miestä vierailemasta äitinsä kotimaassa.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Painin olympiavoittaja vaihtoi brutaaliin lajiin – kaikki oli ohi 15 sekunnissa
- Jasmi Joensuu ei saapunut lähtöviivalle – naisen toiminta ällistyttää
- Krista Pärmäkoski romahti rajusti – asiantuntijalta suorat sanat naisen touhusta
- HS: Alisa Vainio puhui rakkauselämästään
- Tämä näky oli liikaa – Lotta Harala hyväksyi karun totuuden elämästään
- Se oli siinä: Suvi Minkkinen heitti nyt hyvästit
- Ronnie O’Sullivanin ystävä latasi nyt suoraa tekstiä miehestä
- Ristomatti Hakola joutui nöyryyttävään tilanteeseen – nämä sanat päättivät keskustelun saman tien
- Anne Kyllönen täysi vastaantulija – Sami Jauhojärveltä saman tien brutaalit sanat
- Suuri mies on poissa – HS: Suomalainen urheilulegenda on kuollut
- Suomen A-maajoukkueen naishiihtäjä suhteessa valmentajansa kanssa
- Se oli siinä: Suvi Minkkinen heitti nyt hyvästit
- Tästä vaiettiin – totuus Janne Ahosesta julki IL:ssä
- ”Puolialastomina” – Norjan hiihtonaisen käytös puhutti
- Anne Kyllönen täysi vastaantulija – Sami Jauhojärveltä saman tien brutaalit sanat
- HS: Alisa Vainio puhui rakkauselämästään
- Tämä näky oli liikaa – Lotta Harala hyväksyi karun totuuden elämästään
- Krista Pärmäkosken suhde-elämä puhuttaa – nuori mies avasi suunsa Seiskassa
- Shokkikäänne: Mari Eder palannut ampumahiihtoon – toisen maan maajoukkueessa
- Ristomatti Hakola joutui nöyryyttävään tilanteeseen – nämä sanat päättivät keskustelun saman tien