Suomi on uusi Pohjolan mestari! Futsal-maajoukkue uusi huippusaavutuksensa

Suomen futsal-maajoukkue on voittanut Pohjoismaiden mestaruuden. Kolmas peräkkäinen Pohjolan mestaruus varmistui, kun Suomi voitti PM-turnauksen viimeisessä ottelussaan Tanskan maalein 4–3. Näin ollen Suomi voitti turnauksen puhtaalla pelillä.
Suomi aloitti ratkaisuottelun tehokkaasti. Kampuksen Dynamon Jukka Kytölä osui jo avausminuutilla Panu Aution (GFT) syötöstä. Avauserän loppuun mennessä Tanska oli kuitenkin siirtynyt 2–1-johtoon.
Toisella jaksolla Suomen hyökkäyspeli alkoi tuottaa taas tulosta. Niin ikään jyväskyläläistä KaDya edustava Mikko Kytölä, avausmaalin tehneen Jukan veli, pamautti 26. minuutilla kulman jälkitilanteesta pelin tasoihin.
Paria minuuttia myöhemmin Sievi Futsalia edustava Jarmo Junno vei Suomen johtoon Iiro Vanhan esityöstä.
Tanska tuli tasoihin 36. minuutilla, mutta Suomi iski saman tien voittomaalin. 4-3-loppulukemat syntyivät upean syöttökuvion päätteeksi, kun Jukka Kytölä ja Miika Hosio sahasivat Tanskan alakerran sekaisin. Suomen valovoimaisin futsal-tähti, Italiassa ammatikseen pelaava Hosio pääsi laukomaan läheltä maalin kattoon.
Suomi voitti turnauksessa kaikki neljä otteluaan ja juhlistaa nyt kolmatta perättäistä Pohjoismaiden mestaruuttaan.
– Tuntuu ihan helvetin hyvältä. Tehty hyvin duunia Mićon (päävalmentaja Martic) kanssa monta vuotta putkeen ja tämä on osoitus siitä. Duuni on ollut johdonmukaista, tehty oikeita asioita ja taso on noussut. Voidaan sanoa, että ollaan Pohjoismaiden paras joukkue ja se tuntuu hyvältä, Suomen kapteeni Panu Autio tunnelmoi Palloliiton tiedotteessa.
– Tämä merkitsee paljon. Tämä oli kauden päätavoite, ja se saavutettiin. Kolme kertaa ollaan voitettu tämä turnaus putkeen. Tällä hetkellä ollaan selvästi Pohjoismaiden paras joukkue, valmennustiimiin kuuluva Ville Sihvonen iloitsi.
Suomi–Tanska 4–3 (1–2)
1. Jukka Kytölä 1–0
15. Zakaria El-Ouz 1–1
19. Mads Larsen 1–2
26. Mikko Kytölä 2–2
28. Jarmo Junno 3–2
36. Magnus Rasmussen 3–3
36. Miika Hosio 4–3
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Peliliike: Norjan hiihtonainen nappasi Therese Johaugin veljen
- Suvi Minkkinen jakoi ilouutisia ampumahiihtomiehen kanssa
- Hurjaa puhetta – Nooralotta Neziriltä shokkiheitto Ylelle
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä
- Jessica Kähärä romahti Madridissa – Ylen suorassa lähetyksessä tuli julki koko ikävä totuus
- Ylelle shokeeraava väite – dopingia käyttänyt urheilija avasi suunsa
- Yle: Wilma Murto jätti kuin nallin kalliolle – mies veti johtopäätöksensä: ”Turha jäädä roikkumaan”
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Kaisa Mäkäräinen rikkoi somehiljaisuuden – päivitys olikin sitten lyhyt ja karu
- Jessica Kähärä romahti Madridissa – Ylen suorassa lähetyksessä tuli julki koko ikävä totuus
- Suomalaisaituri lähes kaatui – otti silti mykistävän ylivoimaisen voiton
- Silja Kosonen pamautti mahtikaaren – naisen välitön reaktio kertoo kaiken
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä
- Ylelle shokeeraava väite – dopingia käyttänyt urheilija avasi suunsa
- Somepäivityksestä selvisi: Nämä yleisurheilutähdet viettivät yhdessä yön Madridissa
- Suomalaisen pikajuoksijan kuppi meni nurin heti kisan jälkeen – ”V*ttu mitä paskaa”