Kaapista ulos tullut olympiamitalisti valmistautuu tuleviin arvokisoihin uudella tavalla: ”Olen nyt homo hiihtäjä ja se on minulle ihan ok”
Kuva: Getty Images
Edellisissä talviolympialaisissa Sotshissa olympiahopeaa freestylelaskussa voitanut Gus Kenworthy teki rohkean päätöksen reilut puolitoista vuotta kisojen jälkeen. Jenkkilaskija kertoi julkisesti olevansa homoseksuaali lokakuussa 2015.
Urheilumaailma alkaa vähitellen avautua laajemmaksi normaaleiksi ajatelluista seksuaalisen suuntautumisen vaihtoehdoista, mutta tilanne on vielä kaikkea muuta kuin ideaali. Kenworthy on muistellut nyt, seuraavien olympialaisten kynnyksellä, elämäänsä muuttanutta päätöstä.
Kenworthy päätti paljastaa olevansa homoseksuaalisuutensa ESPN:n haastattelussa syksyllä 2015. Mies kertoo nyt Washington Postille valmistautuneensa suuren uutisen ilmoittamiseen hyvin, mutta helppoa se ei silti ollut.
– Pelkäsin menettäväni ystäväni, kannattajani, yhteistyökumppanini, kaiken. Muistan, kun julkaisin tekstiä, jonka olin kirjoittanut ja liitin siihen linkkiä ESPN:n juttuun. Sormeni vapisivat. Olin peloissani. Sitten tuli helpotus. Kaikki paino lähti hartioiltani, Kenworth kertoo.
Kenworthin huoli oli onneksi turha. Reaktiot olivat täysin päinvastaisia kuin mitä hän oli pelännyt.
– Itkin, koska sain osakseni niin paljon rakkautta.
Nyt mies valmistautuu uransa toisiin olympiakisoihin. Mies odotta menestystä, sillä hän on voinut valmistautua Etelä-Korean kisoihin vailla valtavaa henkistä taakkaa.
– Katsoin kuvia Sotshista, ja vaikka se tuntuukin tapahtuneen kuin eilen, ei se ihminen näytä minulta. En tunnista itseäni. Olen nyt homo hiihtäjä ja se on minulle ihan ok. Tiesin, että se on roolini kertoessani asiastani.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Tulokset ja osallistujat
- Valavuori vs Palander – Beazt Fight Nigt tulokset
- Beazt Fight Nightissa vakuuttanut ottelija lähellä UFC-sopimusta – ”Aloitamme neuvottelut pian”
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki
- TV-kamerat eivät näyttäneet tätä – suomalaislupaus ajautui väärälle radalle kesken kisan
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Krista Pärmäkoski raivostui – nyt tuli vakava varoitus kaikille suomalaisille
- Venla Lehtonen villiintyi polttareissa – julkaisi harvinaiset juhlakuvat
- Suomalaisaituri löysi vihdoin kadonneen vauhtinsa – kilpailun jälkeen iso paljastus