Mitali lipesi Suomen käsistä! Mari Laukkanen murtui kyyneliin Ylen haastattelussa – ”Minulle saa olla vihainen”
Kuva: Getty Images
Suomen olympiamitali ja jopa voitto näytti hetken aikaa todella lupaavalta naisten ampumahiihdon neljän kuuden kilometrin pätkän viestissä. Kaisa Mäkäräisen hankkima kärkisija lipesi kuitenkin nopeasti käsistä, kun Mari Laukkanen epäonnistui omassa ampumaosuudessaan.
Valko-Venäjä rynnisti lopulta voittoon, ja Suomi tipahti kauas kärjestä. Kotimaisen viestijoukkueen sijoitus oli lopulta vasta 15. sija.
Mari Laukkanen pettyi omaan suoritukseensa toden teolla. Nuori nainen avautui vuolaasti tunteistaan Yle Urheilun haastattelussa suoraan kilpailun jälkeen.
– Kyllä tässä aika isoja asioita käydään läpi. Tämä kaksiviikkoinen on ollut yksi uran vaikeimmista. Paljon haaveita ja työtä on kaatunut tähän, suomalainen kyynelehti.
Laukkanen tietää, että osa Suomen kansasta pettyi hänen ampumasuoritukseensa. Valitettavasti Suomen naisten viestipettymystä tullaan henkilöimään mitä todennäköisimmin vahvasti häneen.
– Minun suorituksiin saa olla pettynyt. Se ei satuta minua. Tämä ei varmaan minua kaada, mutta hirvittävän paljon haaveita on kaatunut. Häpeää ei urheilussa pidä tuntea, mutta sitä on tullut kannettavaksi. Se on aina ollut minun isoin mörkö. Kannan sitä paljon mukana, Laukkanen suri.
Murtunut suomalaistähti ei osannut vielä tunnekuohussaan asettaa pettymystään perspektiiviin muita suorituksia vasten.
– Ehkä voin joku päivä todeta, että tälläkin on joku merkitys, Laukkanen huokaisi.
LUE MYÖS:
- Nyt jysähti EM-kisoissa – Suomi jatkaa puhtaalla pelillä
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Immu Fight Nightin kysyntä jäi vaisuksi – Nordiksella turvauduttiin erikoisratkaisuun
- Hurja näytös häkissä: Nanna Karalahti kertoi, mikä muutti kaiken
- Armand Duplantis villiintyi voitonjuhlissa – juomat lensivät päälle
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Immu Fight Night 2026: Ottelijat, tulokset, uutiset
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Ampumahiihdosta iloinen perheuutinen – kaksi tähtinimeä odottaa vauvaa
- Jere Karalahti esiintyi nyrkkeilykehässä – yksi asia jäi saavuttamatta: ”Ehkä tulevaisuudessa”
- Draamaa miesten seiväskisassa – Armand Duplantis nosti riman ME-korkeuteen
- Suomi teki historiaa Nokia Arenalla – EM-kotikisat saivat hurjan käänteen
- Tätä Iivo Niskasen seuraajat osasivat odottaa – nyt tuli suloinen paljastus
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”