Järkyttävä onnettomuus! Mies yli laidan Volvo Ocean Race -purjehduksessa keskellä avomerta – Veneen miehistö joutui lopettamaan etsinnät rajun sään takia
Kuva: Getty Images
Maailmanympäripurjehduskilpailu Volvo Ocean Racessa on tapahtunut järkyttävä onnettomuus.
Keskellä avomerta, noin 1400 mailia (noin 2200 kilometriä) Etelä-Amerikan eteläisimmästä kärjestä Kap Hornista länteen sattunut onnettomuus tapahtui, kun Team Sung Hung Kai/Scallywag-joukkueen jäsen John Fisher oli veneen kannella rajussa myrskytuulessa.
Fisher putosi selvitymyspuku yllään hyiseen, noin yhdeksänasteiseen veteen.
Rajuista oloista ja kaukaisesta sijainnista johtuen Fisherin tiimin oli etsittävä häntä ilman apuja ja joutui lopulta tekemään surullisen päätöksen.
– Olemme syvästi järkyttyneitä miehistömme jäsenen, John Fisherin putoamisesta kannelta. Miehistö on taistellut todella hurjissa olosuhteissa ja tämä tragedia on sydäntäsärkevä, Team Sun Hung Kai/Scallywag kertoo Facebookissa.
– Teimme kaikkemme pelastaaksemme Johnin, mutta sään edelleen huonontuessa ja pimeyden laskeutuessa tiimi on tehnyt vaikean päätöksen kääntyä kohti 1200 merimailin (noin 2200 kilometrin) päässä olevaa Etelä-Amerikan rannikkoa, tiimi jatkaa.
Meripelastuskeskus (MRCC) jatkaa etsintöjä, mutta toivo Fisherin löytämiseksi pienenee hetki hetkeltä.
– Ajatuksemme ja rukouksemme ovat Johnin perheessä ja veneen miehistössä ja työskentelemme Volvo Ocean Racen kanssa antaaksemme kaiken sen tuen jonka pystymme, tiimi lopettaa tiedotteensa Facebookissa.
Aiemmin Whitbread Round The World Race -nimellä kulkenut kilpailu järjestetään kolmen vuoden välein. Tunnetuin suomalaiskippari kilpailussa oli vuonna 1989-1990 Belmont Finland-venettä luotsannut nykyinen liikemies Harry ”Hjallis” Harkimo.
Lue Volvo Ocean Race-kilpailun tiedote tapauksesta täältä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nooralotta Nezirin tilanteessa nähtiin uusi käänne
- Reetta Hurske myönsi nyt koko ”surumielisen totuuden”
- Ero tuli – Yle Urheilun naistoimittajalta raju tilitys elämästään
- Viaplayn selostuskoppi sekosi – totuus Jasmi Joensuusta selvisi sekunteja myöhemmin
- Joni Mäelle kävi huonosti – koko totuus selvisi
- Makwan Amirkhani surun murtama – ”Lepää rauhassa”
- Kerttu Niskanen lausui tylyn totuuden IS:lle
- Iivo Niskanen pamautti melkoisen heiton Ylelle
- Tour de Skin ohjelma tänään – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntija
- Lempi leiskui: Jessie Diggins hempeili ladulla
- Tour de Skin ohjelma tänään – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntija
- Eronnut Lotta Harala vaihtoi bilevaihteen silmään
- Lempi leiskui: Jessie Diggins hempeili ladulla
- Mies vastasi Jasmi Joensuun syytöksiin Italiassa
- Iivo Niskanen pamautti melkoisen heiton Ylelle
- Elina Lampelan treenipäivitys ällistyttää – ”Olet kyllä ihan mieletön”
- Kerttu Niskanen lausui tylyn totuuden IS:lle
- Makwan Amirkhani surun murtama – ”Lepää rauhassa”
- Ice Cage -ottelija puhui nyt suunsa puhtaaksi – ”Kirjaimellisesti rääkättiin”
- Viaplayn selostuskoppi sekosi – totuus Jasmi Joensuusta selvisi sekunteja myöhemmin