Koskettava tarina! Tshernobylin ydinvoimalaonnettomuudesta synnynnäisiä vikoja, useita orpokoteja ennen adoptiota – Nyt voitti paralympiakultaa
Amerikkalainen Oksana Masters voitti keskiviikkona kultaa Pyeongchangin paralympialaisten sprinttihiihdossa.
Monen paraurheilijan tausta on koskettava, mutta 28-vuotiaan Mastersin tapauksessa se on ehkä tavallistakin koskettavampi.
Hän syntyi 1989 nykyisessä Ukrainassa, joka vielä tuolloin oli osa Neuvostoliittoa. Masters kärsi useista synnynnäisistä vioista kehossaan, jotka johtuivat alueella kolme vuotta aiemmin tapahtuneesta Tshernobylin tuhoisasta ydinvoimalaonnettomuudesta.
Hänellä oli muun muassa kuusi varvasta molemmissa jaloissaan ja viisi verkkomaista sormea muttei peukaloita käsissään. Lisäksi hänen toinen jalkansa oli 15 senttiä toista pidempi.
Mastersin perhe luovutti hänet jo pienenä orpokotiin. Seitsenvuotiaaksi mennessä hän oli asunut jo kolmessa eri orpokodissa, ennen kuin amerikkalainen nainen adoptoi hänet Yhdysvaltoihin.
Syntymävammojensa vuoksi lääkärit päättivät amputoida Mastersin jalat ja myös hänen käsiään on korjattu useilla leikkauksilla.
Rajoitteistaan huolimatta hän halusi pienestä pitäen urheilla. Hiihdon lisäksi hän kilpailee myös soudussa, ampumahiihdossa ja pyöräilyssä.
Ennen nyt tullutta sprinttihiihdon kultamitaliaan hän oli saavuttanut Pyeongchangissa jo hopeaa ampumahiihdossa ja pronssia hiihdon pidemmällä matkalla. Lisäksi hän voitti kaksi mitalia vuoden 2014 paralympialaisista Sotshista ja pronssia soudussa Lontoon 2012 kisoista.
– Tunnen olevani kuin taivaassa, Olen metsästänyt tätä kultamitalia niin kauan, Masters totesi voittonsa jälkeen.
– Olen niin onnellinen, että olen pystynyt kanavoimaan kaiken minkä olen läpikäynyt nuorena joksikin positiiviseksi.
Lähde: AFP
- Ylen lähetyksessä hämmästeltiin hiihtoseurojen tilannetta – ”mitä on tapahtunut?”
- Joni Mäki ratkaisi hurjan trillerin – Iivo Niskasen hurja kiri ei riittänyt voittoon
- Sonja Leinamo iski rajusti – Ylivieskan Kuulan johto suli Vuokatissa
- IL: Hiihdon Suomen mestari halusi päättää uransa – sitten tapahtui täyskäännös
- Suomen maajoukkuehiihtäjältä raju paljastus Ylelle: ”Tuli seinä vastaan”
- NHL:n sisäpiiritoimittaja pohtii – olisiko tässä Patrik Laineen seuraava osoite?
- Vuokatin Suomen Cup: Iivo Niskanen avaa kautensa – myös Ylen asiantuntija lähtöviivalle
- Vuokatin Suomen Cupin sunnuntain tv-lähetykset, lähtölista ja tulokset
- Silja Kosonen hämmästyi saamastaan yllätysbonuksesta – ”Minulla on kyllä huippuja yhteistyökumppaneita”
- Krista Rikan kausi sai ikävän käänteen – nyt tuli odotettu uutinen
- Vuokatin Suomen Cupin sunnuntain tv-lähetykset, lähtölista ja tulokset
- Silja Kosonen hämmästyi saamastaan yllätysbonuksesta – ”Minulla on kyllä huippuja yhteistyökumppaneita”
- Juuso Haarala joutui pulaan Suomen cupissa – Reijo Jylhä oli varoittanut riskistä
- Nyt tuli suoraa tekstiä – Reijo Jylhä avasi suunsa Venäjästä IL:lle
- Vuokatin Suomen Cup 2026 – sunnuntaina lähtölistat ja aikataulu julki
- Krista Rikan kausi sai ikävän käänteen – nyt tuli odotettu uutinen
- Vuokatin Suomen Cup: Iivo Niskanen avaa kautensa – myös Ylen asiantuntija lähtöviivalle
- Krista Pärmäkosken uusi arki paljastui, katso tunnelmat Italian huippuleiriltä
- NHL:n sisäpiiritoimittaja pohtii – olisiko tässä Patrik Laineen seuraava osoite?
- Ruotsin hiihtotähti latasi rajut sanat venäläisestä – ei saa palata maailmancupiin