Nyrkkeilyn odotettu superottelu peruttu – dopingista kärynnyt huippuiskijä vetäytyi
Kuva: Getty Images
Nyrkkeilyn keskisarjan odotettu revanssiottelu on peruttu.
WBA-, WBC-, IBF- ja IBO-liittojen keskisarjan mestaruusvyöitä hallinnoivan Gennadi Golovkinin ja Saul ”Canelo” Alvarezin oli määrä iskeä yhteen 5. toukokuuta Las Vegasissa. Miesten edellinen koitos viime syyskuussa päättyi tasan.
Uusintaottelu on toteudu, sillä Alvarez päätti vetäytyä kamppailusta. Päätöksen taustalla on miehen antama positiivinen dopingtulos.
Meksikolainen Alvarez kärähti klenbuterolista. Ainetta on käytetty Meksikossa kiihdyttämään lihakarjan kasvua, ja myös Canelo väittää saaneensa ainetta saastuneesta lihasta.
Nevadan urheilukomissio laittoi Alvarezin väliaikaiseen kilpailukieltoon käryn johdosta. Urheilukomission on määrä kuulla Alvarezia 18. huhtikuuta.
Nyrkkeilijä päätti vetäytyä MM-ottelusta, koska ei usko saavansa lupaa nyrkkeilyyn. Urheilija joutuu todennäköisesti pidemään kilpailukieltoon.
– Olen aina ollut puhdas ottelija ja tulen aina olemaan. Haluan ehdottomasti todistaa, etten etten ole koskaan tarkoituksellisesti ottanut klenbuterolia. Minulla ei ole mitään salattavaa ja haluan olla avoin tässä prosessissa. En ole koskaan ottanut kiellettyjä aineita, Alvarez vakuutteli tiedotustilaisuudessaan.
Golovkinin taustatiimi painottaa, että Golovkin ottelee ja puolustaa mestaruusvöitään Las Vegasissa 5. toukokuuta, vaikkei vastustaja olisikaan Alvarez. Kazakstanilaisen uudesta vastuksesta ei ole vielä tietoa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Niko Anttola täräytti: Ylivoimainen maailmanmestaruus!
- ”Ranskalaiset ovat juhlineet…” – Kaisa Mäkäräisen arvio kääntyi päälaelleen
- Shokkitieto sai Viaplayn lähetyksen sekaisin – suomalaishiihtäjälle ankara rangaistus
- Ei ole totta! Jasmi Joensuun kisat ohi
- Olympiasankari Hirvonen paljastaa Ylelle menestyksen taustan – yksi henkilö oli ratkaisevassa roolissa
- Talviparalympialaisten avajaisissa kohu – Venäjä sai kylmän vastaanoton
- Olympialaisten superlupaus on loukkaantunut vakavasti – selkäydinvamma mahdollinen, useita leikkauksia tehty
- Alle kuukausi rajusta onnettomuudesta – Lindsey Vonn jo kuntosalilla
- Dopingpommi: 100 metrin maailmanmestari ja olympiamitalisti kahden vuoden pannaan
- Suomi nappasi MM-hopeaa huipputrillerissä
- Suomi nappasi MM-hopeaa huipputrillerissä
- Shokkitieto Lahdesta: Mäkihypyn supertähti hylättiin – Antti Aalto nousee!
- Karmea käänne Lahdessa – neljä Suomen hiihtomiestä ulos maailmancupista!
- Yksi suuri nimi on poissa – Suomen ennätysmies on kuollut
- Ruotsi juhli olympiamitaleita – mutta kulisseissa kuohuu rajusti
- Suomen maajoukkuehiihtäjä: ura ohi!
- Ruotsille kaksoisvoitto Kontiolahdella – yksi ele sulatti katsojien sydämet
- Suomalaislupaus loistovireessä nuorten MM-kisoissa – palkintosija lähellä
- IL: Tämä on Jasmi Joensuun tilanne nyt
- Jättipommi – Minja Korhonen, 18, voitti Lahden maailmancupin kisan!